W Bisztynku będą modernizować oświetlenie

2021-07-02 12:00:00 (ost. akt: 2021-07-05 09:10:48)

Autor zdjęcia: archiwum Urzędu Miejskiego w Bisztynku

INWESTYCJE || Urząd Miejski w Bisztynku podpisał umowę na przeprowadzenie audytu energetycznego. Umowa pozwoli również na modernizację oświetlenia, wraz z montażem czujników zmierzchowych.
Burmistrz Bisztynka w ostatnim dniu czerwca podpisał długoterminową umowę na świadczenie kompleksowej usługi oświetlenia na terenie Gminy Bisztynek na lata 2022-2029. W ramach umowy spółka zajmująca się m.in. oświetleniem przygotuje szczegółowy audyt energetyczny, który będzie podstawą modernizacji oświetlenia na terenie gminy Bisztynek.

Podpisanie umowy zakończyło negocjacje, które toczyły się od wielu miesięcy. Płatności ponoszone przez gminę będą dokonywane w miesięcznych ratach, co pozwoli na zachowanie dotychczasowych kosztów. Jednocześnie zastosowanie lamp LED pozwoli na spłatę przeprowadzonej modernizacji.

W ramach modernizacji zaplanowano oprócz audytu:
— wymianę 570 szt. opraw oświetleniowych na nowe oprawy LED, w tym 53 oprawy parkowe/stylizowane,
— wymianę 150 wysięgników. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany większej ilości wysięgników, Wykonawca wymieni je eksploatacyjnie na własny koszt,
— montaż czujników zmierzchowych w szafkach oświetleniowych,
— w razie potrzeby wymiana zabezpieczeń opraw oświetleniowych.

— Jeżeli chodzi o wymianę opraw w oświetleniu ulicznym — mówi Marek Dominiak, burmistrz Bisztynka, — to myśleliśmy o tym od kilku lat. Cieszy mnie to, że w końcu nam się udało bez dodatkowych kosztów w budżecie. Utrzymanie oświetlenia na terenie miasta i gminy wynosiło około 180 tysięcy. Roczny poziom kosztów, które poniesie gmina Bisztynek będzie w wysokości zbliżonej do wartości ubiegłorocznej i tegorocznej. Umowa, którą podpisaliśmy jest na tą chwilę najbardziej korzystna. Firma przejmuje wszystko: przesył, zużycie i konserwację. W ten sposób odchodzi nam trochę pracy papierkowej, związanej z pilnowaniem i opłacaniem faktur. Wszystko przyjmuje firma z którą podpisaliśmy umowę. Dodatkowo udział firmy w rozbudowie sieci będzie 50 do 50, czyli poniesiemy tylko połowę kosztów inwestycji.

— Jak będzie przebiegała modernizacja?
— Pierwszym etapem będzie wymiana opraw oświetleniowych tak, aby jak najszybciej obniżyć koszty. Koszty oświetlenia ledowego są niższe od 50 do 70%. Zakupione oprawy będą odpowiednie ustawione tak, aby doświetlić przejście oraz skrzyżowania. Chociaż na pierwszy rzut oka nie będzie widoczna różnica, w godzinach najmniejszego ruchu, czyli w godz. od 1 do 5 będą świeciły oszczędniej. Warto również dodać, że oprawy będą stylizowane i dopasowane do 53 ozdobnych lamp w Bisztynku.

Modernizacja będzie dotyczyła terenu całej gminy, a nie tylko samego miasta Bisztynek.

dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5