Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło burzę w Wojciechach. AKTUALIZACJA

2021-06-28 15:25:00(ost. akt: 2021-07-16 07:44:11)
W tle budynek Szkoły Podstawowej w Wojciechach

W tle budynek Szkoły Podstawowej w Wojciechach

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

Dzieci z Wojciech podczas zakończenia roku szkolnego zostały podzielone. Gmina uważa to za naganne. Szkoła zarzuca gminie nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego i wydanie wytycznych niezgodnych z prawem. Poszkodowanymi są dzieci.
Rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach zakończył się... oburzeniem rodziców. Trzy dni przed zakończeniem roku szkolnego rodzice otrzymali informację, że rozdanie świadectw odbędzie się w czwartek 24 czerwca. W piątek nagrody mieli odebrać uczniowie wyróżniający się w nauce. Uzasadniono to z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego.

Po interwencji rodziców Wójt Gminy Bartoszyce Andrzej Dycha obiecał zainterweniować w tej sprawie. Rodzice otrzymali informację, że zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas I-VIII odbędzie się 25 czerwca. Obowiązuje strój galowy.

Sytuacja zmieniła się w piątek. W uroczystym apelu z okazji zakończenia roku mogły wziąć udział tylko dzieci wyróżnione. Pozostałe dzieci ponad godzinę czekały w klasach, aby po apelu otrzymać świadectwa i pójść do domu.

Rodzice zadają pytania:
Czy szkoła nie mogła poinformować dzień wcześniej rodziców dzieci słabszych w nauce, by przywieźć ich o godzinę później po apelu, by zaoszczędzić im przykrości?
Czy dzielenie dzieci na lepszych i gorszych jest w porządku?

Fot. Darek Dopierała

Jak mogły czuć się dzieci, które nie mogły brać udziału w apelu? Piszą o tym sami rodzice.

Dla mojego dziecka oraz innych dzieci był to chyba jeden z najbardziej przykrych dni w całym roku, nie wspominając o tym. że chyba dość przeszli ucząc się zdalnie. Nie życzę żadnemu dziecku, ani rodzicom takiego zakończenia roku, jakie spotkało nas rodziców w szkole w Wojciechach. Mam nadzieję, że ktoś wyciągnie z tego jakieś wnioski na przyszłość. (...) Szkoła powinna uczyć szacunku, równości i wyrozumiałości do drugiego człowieka. Jak budować wiarę w innych, skoro sami wykształceni ludzie łamią podstawowe zasady.”

Zdaniem rodziców dyrektor szkoły zignorował polecenie Wójta Andrzeja Dychy. Zapytaliśmy obie strony o opisaną sytuację. Szkoła tłumaczy się pandemią oraz reżimem sanitarnym, z czym nie zgadzają się rodzice. Kilka dni wcześniej odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka oraz "wycieczka szkolna, na którą w jednym autobusie jechało 50 dzieci bez odstępów, nie obowiązywał wtedy żaden reżim sanitarny." Dodatkowo do placówki uczęszcza obecnie 149 uczniów i dzieci w wieku przedszkolnym, w tym 114 uczniów szkoły podstawowej.

Urząd Gminy Bartoszyce poinformował nas, że chociaż organizacja zakończenia roku szkolnego należy do kompetencji dyrektora szkoły, to jednak na interwencję rodziców w tej sprawie gmina zareagowała natychmiast
Urząd Gminy twierdzi, że szkoła postąpiła nagannie wobec swoich uczniów i ich rodziców. Uroczystość można było przeprowadzić na zewnątrz budynku szkolnego podobnie, jak to uczyniły inne szkoły.

Fot. Darek Dopierała

Urząd Gminy Bartoszyce poinformował również, że w dniu 21 czerwca 2021 r. odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej, której jednym z tematów była organizacja zakończenia roku szkolnego. Od następnego dnia tj. od 22.06.2021 r. do 29.06.2021 r. dyrektor Krzysztof Osowski przebywa na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym pracownicy Urzędu Gminy rozmawiali w tej sprawie z zastępującą dyrektora Panią Urszulą Rynkiewicz. Ustalili, że zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji roku szkolnego uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021 oraz wręczenie świadectw szkolnych odbędą się w dniu 25.06.2021 r.

Pismo otrzymane z sekretariatu szkoły, podpisane przez przebywającego na zwolnieniu lekarskim dyrektora Krzysztofa Osowskiego przedstawia inny obraz sytuacji. Dyrektor informuje, że Wójt Gminy Bartoszyce nie wydał żadnych decyzji w sprawie organizacji zakończenia roku szkolnego. Gdyby to zrobił, zdaniem Krzysztofa Osowskiego przekroczyłby swoje kompetencje. Wytyczne wydane przez Zenonę Baranowską, specjalistkę d.s. oświaty w Urzędzie Gminy Bartoszyce zdaniem szkoły były niezgodne z prawem i sprowadziły zagrożenie epidemiczne wśród znacznej liczby osób. Krzysztof Osowski zarzuca też urzędnikom nie przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.


Dyrektor odniósł się również do zarzutu organizacji Dnia Dziecka oraz wycieczki.

„Dzień Dziecka bieżącego roku był szczególny dla uczniów, jaki też nauczycieli szkoły, bowiem po raz pierwszy, od pewnego czasu, inwencja i zaangażowanie rodziców były tak ogromne. Uczniowie poczuli, pierwszy raz po wielu miesiącach zdalnego nauczania, radość ze wspólnej zabawy."
W wycieczce wzięło udział 98 uczniów. Na udział każdego z nich, rodzice lub prawni opiekunowie musieli wyrazić pisemną zgodę. Wycieczka odbyła się w okresie, gdy dopuszczalne było pełne obłożenie w środkach transportu publicznego, przez co nie naruszono zasad bezpieczeństwa sanitarnego.”

Otwarte pozostaje pytanie, czy wspólne — zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego — zakończenie roku szkolnego nie sprawiłoby takiej samej radości uczniów ze wspólnego apelu?

W odpowiedziach, które otrzymaliśmy z Urzędu Gminy oraz Szkoły Podstawowej im Jana Brzechwy w Wojciechach pojawia się argument dotyczący zagrożenia epidemiologicznego. Obecnie nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących zakończenia roku szkolnego, a dyrektorzy powinni uwzględniać ogólne przepisy i zalecenia oraz rekomendacje. Jeden z portali internetowych zamieścił interpretację wytycznych dla dyrektorów szkół w sprawie zakończenia roku szkolnego.

W portalu czytamy, że nie jest wskazane organizowanie zakończenia roku szkolnego z jednoczesnym udziałem wielu osób w pomieszczeniach szkolnych. Z kolei osoby uczestniczące w imprezie na otwartym powietrzu nie muszą zakrywać ust i nosa przy pomocy maseczki (§ 25 ust. 2 rozporządzenia). Oznacza to, że jest możliwe zorganizowanie uroczystości na wolnym powietrzu.

Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi związanymi z pandemią od 13 czerwca w przypadku imprez i spotkań na świeżym powietrzu obowiązywał limit 150 osób. Od 26 czerwca w wydarzeniach na świeżym powietrzu może brać udział do 250 osób. W Szkole Podstawowej w Wojciechach jest 149 uczniów, łącznie z grupami przedszkolnymi. Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Zgodnie z harmonogramem szczepień nauczycieli, wszyscy chętni zostali już zaszczepieni drugą dawką.

Jak rok szkolny zorganizowano w innych placówkach?
W SP 7 zakończenie roku szkolnego odbyło się w klasach. W Liceum Ogólnokształcącym w Górowie iławeckim na świeżym powietrzu. W bartoszyckim "Mechaniaku" spotkanie uczniów z wychowawcami odbyło w klasach, a następnie uczniowie przeszli na Orlik szkolny, by uczestniczyć w uroczystym apelu.

Organizacja zakończenie roku szkolnego nie jest jedynym zarzutem stawianym przez rodziców. Ich zdaniem atmosfera w szkole w Wojciechach od dawna jest niezdrowa, a zarzutów w stronę dyrektora jest więcej. Jednym z nich jest niesprawiedliwe ocenianie, co - obok próby samobójczej jednego z uczniów - było przedmiotem kontroli Kuratorium Oświaty i specjalnie zwołanej sesji Rady Gminy, która rozpatrywała skargę na dyrektora szkoły w Wojciechach. Podczas sesji jeden z radnych wspomniał o zastrzeżeniach dotyczących traktowania ich przez dyrektora szkoły. Rodzice zgłaszali trudności w porozumieniu z dyrektorem placówki. Przedstawiono opinię Kuratora Oświaty nt. skargi rodzica nt. nieprawidłowości oceniania i klasyfikowania uczniów z biologii.

Protokół z przeprowadzonej kontroli potwierdził wydanie dyrektorowi zaleceń dotyczących ucznia, który targnął się na swoje życie, wskazał na nieprzestrzeganie zasad oceniania oraz współpracy z rodzicami. Zdaniem kuratorium nie zawsze proponowana ocena była zgodna z wynikającą z średniej ocen ucznia. W głosowaniu nad skargą na działanie dyrektora szkoły w Wojciechach pięciu radnych uznało ją za zasadną, 4 głosowało przeciw, a 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Opinię pozostawiamy Czytelnikom.
dar

Treść pytań skierowanych do szkoły oraz uzyskane odpowiedzi:

Fot. Darek Dopierała

Ad 1. Jakie decyzje w tej sprawie wydał Wójt Andrzej Dycha?
Wójt Gminy Bartoszyce nie wydał żadnych decyzji w sprawie organizacji zakończenia roku szkolnego, co zresztą stanowiłoby przekroczenie jego kompetencji.
Jedyną wytyczną była niezgodna z prawem, przekazana przez p. Zenonę Baranowski - specjalistę do spraw oświaty Urzędu Gminy Bartoszyce informacja, w której stwierdziła, że świadectw nie można wydawać wcześniej, niż dniu zakończenia roku szkolnego, co nie jest zgodne z treścią par. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej 26 kwietnia 2018 roku w sprawie świadectw dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, które wskazuje, że świadectwa szkolne promocyjne, świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenia dotyczące nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę, to znaczy że po zakończeniu klasyfikacji.

Ad 2. Czy wydane decyzje zostały zrealizowane, czy też - jak sugerują rodzice - Dyrektor placówki je zlekceważył?
Zastępująca dyrektora, w związku z wyżej przedstawionym, nieodpowiedzialnym i nieprawnym działaniem, dostosowała się do wymogu organu prowadzącego i w ten sposób wszyscy uczniowie znaleźli się w szkole w piątek 25 czerwca.
Rada Pedagogiczna podejmowała decyzję na podstawie funkcjonujących w szkole zasad, oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i nauki z dnia 26 marca w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19. Zgodnie z powyższym zakończenie roku szkolnego 2020/2021 nie miało mieć charakteru uroczystości szkolnej!
Należy stwierdzić stanowczo, że jedynie pracownicy urzędu gminy, wójt gminy i pani Zenona Baranowska nie przestrzegali zasad reżimu sanitarnego. Pan wójt poprzez niestosowanie maseczek rękawiczek w czasie pobytu w szkole i spotkania z dziećmi, natomiast pani Baranowska przez nieznajomość prawa sprowadziła zagrożenie epidemiczne wśród znacznej ilości osób.

Ad. 3. Czy prawdą jest, że kilka dni wcześniej szkoła organizowała Dzień Dziecka i wycieczkę? Ilu uczniów uczestniczyło w tym wydarzeniu?
Dzień Dziecka bieżącego roku był szczególny dla uczniów, jaki też nauczycieli szkoły, bowiem po raz pierwszy, od pewnego czasu, inwencja i zaangażowanie rodziców były tak ogromne. Uczniowie poczuli, pierwszy raz po wielu miesiącach zdalnego nauczania, radość ze wspólnej zabawy.
W wycieczce wzięło udział 98 uczniów. Na udział każdego z nich, rodzice lub prawni opiekunowie musieli wyrazić pisemną zgodę. Wycieczka odbyła się w okresie, gdy dopuszczalne było pełne obłożenie w środkach transportu publicznego, przez co nie naruszono zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Ad. 4. Ilu uczniów uczy się w szkole?
Do szkoły uczęszcza obecnie 149 uczniów szkoły podstawowej i dzieci w wieku przedszkolnym.

Aktualizacja:
Otrzymaliśmy komentarz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach.
"Za organizację zakończenia roku szkolnego, odpowiada dyrektor placówki. To na nim spoczywa obowiązek właściwego dobrania bezpiecznej formy i zachowania wszelkich środków ostrożności, uwzględniając przepisy o ustanowieniu określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz zalecenia i rekomendacje MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektorat Sanitarnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Przepisy zezwalały na zorganizowanie imprezy z udziałem nie więcej niż 150 osób (do liczby uczestników nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19), na otwartym powietrzu, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami, bez obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Szkoła powinna wziąć pod uwagę również przygotowanie organizacji zakończenia roku szkolnego w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji, przy braku możliwości organizacji ww. imprezy wewnątrz budynku, wręczenie świadectw powinno odbyć się w salach lekcyjnych wg ustalonego wcześniej harmonogramu."

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5