Wójt Andrzej Dycha otrzymał absolutorium

2021-06-21 13:00:00(ost. akt: 2021-06-21 13:10:58)
Wójt Andrzej Dycha otrzymał absolutorium

Wójt Andrzej Dycha otrzymał absolutorium

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Podczas sesji Rady Gminy Bartoszyce, która odbyła się 18 czerwca wójt Andrzej Dycha otrzymał absolutorium. Podczas rozmowy zapytaliśmy o inwestycje i wyzwania, które stoją przed gminą wiejską Bartoszyce.
— Gratuluję uzyskania absolutorium.
— Zawsze przed sesją absolutoryjną jest dreszczyk emocji pomimo tego, że mamy pewność, że wszystko robimy dobrze. Cieszę się, że radni docenili moje starania oraz moje działania jako wójta w realizacji zamierzonych inwestycji oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Cieszę się i jeszcze raz dziękuję radnym, że obdarzyli mnie zaufaniem i udzielili absolutorium.

— Które osiągnięcia ubiegłego roku uważa pan za szczególnie ważne?
— Sporym wyzwaniem, jak w każdym samorządzie jest oświata. Wiele samorządów zwraca uwagę na fakt, że subwencje oświatowe są zbyt niskie. Jednak udało nam się w 2020 roku zmniejszyć koszty utrzymania naszych placówek oświatowych o kwotę 3.174.104 zł, w porównaniu do roku 2019. Powyższa kwota uwzględnia wygaszenie ostatnich klas gimnazjalnych w Bezledach i Kinkajmach (2019 r.), a ponadto przekształcenie Szkoły Podstawowej w Sokolicy, przekazanie do prowadzenia podmiotowi prywatnemu Szkoły Podstawowej w Krawczykach oraz ograniczenie liczby godzin płatnych z budżetu gminy na dodatkowe zajęcia, które de facto pokrywają się z zajęciami realizowanymi z dwóch Projektów.


Graffiti w Łabędniku
Fot. Dariusz Dopierała
Graffiti w Łabędniku

— Które inwestycje uważa pan za najbardziej istotne?
— Już na początku swojej kadencji postanowiłem szukać środków zewnętrznych, tam gdzie jest to możliwe. Prowadziłem rozmowy u Wojewody i Marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także w ministerstwie. Nie jest tajemnicą, że stan finansów gminy nie pozwala na finansowanie większych inwestycji wyłącznie przez samorząd. W ostatnich dniach udało nam się pozyskać 2 miliony złotych, co stanowi połowę wydatków, na budowę nowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Kinkajmach. Pozyskaliśmy je z Funduszu Inicjatyw Lokalnych, dedykowanych dla środowisk popegeerowskich. Jesteśmy dumni z tego, że przy pomocy władz wojewódzkich i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nasz wniosek uzyskał pozytywną opinię i jako jeden z pięciu samorządów w województwie otrzymaliśmy najwyższą kwotę. Nie ukrywam, że na budowę sali gimnastycznej złożyliśmy również wniosek do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu na pozostałe 50 procent, więc mamy światełko w tunelu.

Budynek ten był w fatalnym stanie - mówi Wójt Andrzej Dycha
Fot. Dariusz Dopierała
Budynek ten był w fatalnym stanie - mówi Wójt Andrzej Dycha

— W niedzielę było otwarcie Klubu Seniora w Łabędniku. Jak wygląda sytuacja seniorów w gminie Wiejskiej Bartoszyce?
— Pomoc seniorom oprócz pozyskiwania funduszy, była moim priorytetem. Pierwszym moim pomysłem było wykorzystanie budynku klubu sportowego, na Klub Seniora. Budynek ten był w fatalnym stanie. Mam nadzieję, że będzie właściwym miejscem spotkań seniorów. Planujemy również prowadzenie zajęć dla seniorów, w tym zajęcia z muzykoterapii i wspólne gotowanie. Ważne, by seniorzy czuli się tu dobrze i nie byli zamknięci w czterech ścianach. W gminie mamy również Kartę Seniora oraz „Przycisk życia” - jest to urządzenie wdrożone w ponad 30 mieszkaniach. Seniorzy otrzymali nieodpłatnie urządzenia, dzięki którym mogą wezwać pomoc medyczną. Mamy w gminie również tak zwaną „Kopertę Życia”. Kartę wypełnia lekarz rodzinny, zamieszczając na niej schorzenia oraz przyjmowane przez seniora leki. Koperta jest umieszczana na lodówce co w razie potrzeby, bardzo ułatwia pracę służby ratowniczych. Wkrótce planujemy otworzyć gminny Dom Pomocy Społecznej w Sokolicy w budynku po byłej szkole. Na ten cel otrzymaliśmy 2,5 miliona dofinansowania, które pokryją wszystkie koszty.

— Jakie pan szacuje zapotrzebowanie na Dom Pomocy Społecznej?
— Mieszkańcy naszej gminy obecnie przebywają w DPS-ach na terenie naszego powiatu, lub poza nim, nawet na terenie całego kraju. Z pewnością w nowym DPS będą miejsca dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Fot. Dariusz Dopierała

— W powiecie lidzbarskim mamy bardzo dobrze zagospodarowane jezioro. Jak wygląda sytuacja jeziora Kinkajmskiego?
— Od roku zabiegałem o coś, co do tej pory zdawało się być niemożliwe. Prowadziłem rozmowy w centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, gdzie przedstawiając swoją wizję zagospodarowania tego miejsca zyskałem zrozumienie. Pod koniec ubiegłego roku aktem notarialnym przekazano nam grunty przy jeziorze Kinkajmskim. Obecnie trwa faza projektowa, którą zamierzam zakończyć w przyszłym roku. Niebawem przystąpimy do realizacji tego zadania.

— Dziękuję za rozmowę.

Dariusz Dopierała

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5