Wyjeżdżasz na wakacje? Oto kilka rad jak zabezpieczyć dom

2021-06-18 12:00:00(ost. akt: 2021-06-21 17:05:55)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niedawno (16.06.) po raz trzeci obchodziliśmy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z tej okazji 16 krajów europejskich wraz z Polską, zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.
Celem kampanii „Stop włamaniom do domów” jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu. Niedługo rozpoczyna się sezon urlopowy. Spragnieni wakacyjnych wrażeń i wyjazdów, choćby na weekend, realizując swoje podróżnicze plany, nie dajmy szans włamywaczom. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych domów podczas urlopów.
Policja w ubiegłym roku odnotowała blisko 20 tys. kradzieży z włamaniem do domów czy mieszkań.

- W powiecie bartoszyckim w 2021 roku, odnotowano już 18 kradzieży z włamaniem, z czego aż 15 w samych Bartoszycach - Oficer Prasowy Komendanta Policji w Bartoszycach asp. Marta Kebelis.

Oto kilka ważnych wskazówek jak uchronić swój dom przed włamaniem:

• przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
• nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
• pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
• planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
• miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Warto również zainwestować w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania.
pg

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5