"Nasz Drugi Dom" powstaje w Tolko

2021-06-08 12:00:00(ost. akt: 2021-06-09 09:41:27)
Utworzenie Centrum planowane jest na sierpień 2021 r.

Utworzenie Centrum planowane jest na sierpień 2021 r.

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

W powiecie bartoszyckim powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. W ośrodku Tolko oprócz dwóch miejsc całodobowych pomoc w formie ambulatoryjnej znajdą osoby z niepełnosprawnościami sprężonymi i spektrum autyzmu.
Powiat Bartoszycki pozyskał dofinansowanie z środków Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Fundusze zostały przeznaczone na wykonanie projektu pn. "Rozbudowa z przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku w miejscowości Tolko". Całkowity koszt w kwocie ponad 1,8 mln złotych pokryły fundusze programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Budynek został przekazany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na cele społeczne. Znajdzie w nim miejsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne „Nasz Drugi Dom”. Placówka będzie formą pośrednią pomiędzy warsztatami terapii zajęciowej, a środowiskowym domem samopomocy.

W Centrum będą dwa miejsca całodobowe oraz 20 dla osób
Fot. Dariusz Dopierała
W Centrum będą dwa miejsca całodobowe oraz 20 dla osób "dochodzących".

— Dotychczas na terenie powiatu bartoszyckiego nie było tego typu ośrodków. Jego powstanie umożliwił program ogłoszony w 2019 roku. Dzięki niemu powiat pozyskał fundusze w wysokości 100% kosztów remontu oraz środki na funkcjonowanie. W „Naszym drugim domu” będzie wiele pomieszczeń służących rehabilitacji i terapii — mówi Brygida Adamajdis, dyrektor PCPR w Bartoszycach. — Wśród nich będzie sala doświadczania świata, integracji sensomotorycznej, czy sala do typowej rehabilitacji. W sali gospodarstwa domowego osoby niepełnosprawne będą uczyć się przygotowania prostych posiłków. Jeśli uda nam się doposażyć ośrodek, z czasem możemy wprowadzić elementy fizjoterapii. Oczywiście będzie również pokój dzienny.

— Kto będzie mógł korzystać z pomocy ośrodka?
— W zamyśle centrum powstaje dla osób, które nie mieszczą się w dotychczasowym systemie wsparcia. Nie chcą ich na warsztatach terapii zajęciowej, ani w środowiskowych domach pomocy. Wynika to z faktu, że osoby te wymagają dużo większego zakresu wsparcia, niż pomoc udzielana w tych placówkach. Będzie to ośrodek dla osób dorosłych z umiarkowanym, bądź znacznym stopniem niepełnosprawności. Przewidzieliśmy 20 miejsc w systemie ambulatoryjnym oraz dwa miejsca całodobowe. Centrum skupi się na podtrzymaniu samodzielności, rozwoju społecznym oraz rozwoju zainteresowań.

Budynek został przekazany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Fot. Dariusz Dopierała
Budynek został przekazany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

— Proszę opowiedzieć o miejscach całodobowych.
— Planujemy wydawanie decyzji na okres półroczny. W tym czasie, na podstawie planu usamodzielnienia pensjonariusze będą nabywali podstawowych umiejętności. Po tym okresie będą wracali do swoich środowisk, a my przyjmiemy nowych.

— Na ile ośrodek zaspokoi potrzeby osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze spektrum autyzmu z naszego powiatu?
— Jest to trudne do przewidzenia, jednak w założeniu nie będzie ograniczeń terytorialnych. W Centrum pomoc znajdą osoby z całego powiatu, choć praktycznie wiele będzie zależało od możliwości dojazdu.
Zakończenie inwestycji planowane jest na sierpień 2021 r. Pierwsi mieszkańcy pojawią się na zajęciach najprawdopodobniej we wrześniu 2021r.

dar

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B