Gmina Górowo Iławeckie to miejsce dla turystów?

2021-06-05 12:00:00 (ost. akt: 2021-06-07 10:26:35)
Gmina Górowo Iławeckie słynie z bocianów

Gmina Górowo Iławeckie słynie z bocianów

Autor zdjęcia: Jarosław Pastuła

Gmina Górowo Iławeckie graniczy bezpośrednio z Obwodem Kaliningradzkim. Małe miasteczko o powierzchni nieco ponad 3 km położone jest w centrum gminy o bardzo niskiej gęstości zaludnienia.
Gminę przecinają szlaki dydaktyczno-historyczne: tropami Herkusa Monte i śladami tajemnic poligonu Stablack, przy których zlokalizowana jest większość najatrakcyjniejszych dla turysty miejsc.

Teren gminy ma duże walory historyczne. W średniowieczu zasiedlało go plemię Natangów, którego wódz Herkus Monte był pierwowzorem mickiewiczowskiego Kondara Wallenroda. Jako przywódca II powstania pruskiego zwyciężył Krzyżaków m.in. w bitwie pod Lubawą.

Na terenie gminy znajdują się obiekty sakralne pochodzące z XIV–XVI w.: w Pieszkowie, Janikowie, Kandytach i Bukowcu. W Dzikowie Iławeckim znajdują się ruiny pałacu rodu von Schwerin, który jest wskazywany jako jedno z miejsc ukrycia bursztynowej komnaty.

Na terenie gminy w okolicach miejscowości Kamińsk ulokowany był największy obóz jeniecki na terenie Prus Wschodnich tj. Stalag 1A Stablac. Znajdował się tutaj również poligon artyleryjski, a po rozpoczęciu II wojny światowej szkolono tutaj Wehrmacht oraz wojska sojusznicze. Po wojnie poligon został podzielony na dwie części, mniejsza część, ale z większymi koszarami pozostała po stronie obwodu kaliningradzkiego. Nadal są tu miejsca, które budzą ciekawość, jak tajemnicza hala w Kamińsku, której wzmocniona konstrukcja rozbudza wyobraźnię. Jedna z hipotez mówi o tym, że znajdowało się tutaj laboratorium badawcze. Podobnie jest z tajemniczą górą w Pareżkach, w której znajdują się hale i zasypane tunele. Nieliczne przekazy wskazują, że góra była chroniona w sposób, który wskazuje na jej ogromne znaczenie dla Niemców.

Północna część gminy, której 30% zajmują lasy obfituje w różnorodne zbiorniki wodne. Ponad 75% powierzchni gminy objęte jest obszarem chronionym Natura 2000 pod nazwą „Ostoja Warmińska”. Znajduje się tutaj również rezerwat przyrody „Jezioro Martwe” o powierzchni ok. 3 ha, o silnie zakwaszonych wodach. Akwen jest otoczony torfowiskami ze stanowiskami unikalnej maliny moroszki, która jest przedmiotem ochrony użytków ekologicznych „Malina Moroszka” oraz „Moroszka na Toprzynach”.

Nad malowniczymi terenami gminy góruje „Zamkowa Góra” – najwyższy punkt Wzniesień Górowskich (215 m n.p.m.), położona ok. 2 km na północ od miejscowości Dzikowo Iławeckie. Na jej południowych stokach góry bierze początek rzeka Wałsza, a u podnóży góry wiedzie ścieżka dydaktyczna przybliżająca problematykę gospodarki leśnej i ochrony przyrody na tych terenach. Na szczycie góry wybitny astronom i matematyk Fryderyk von Bessel rozpoczął w pierwszej połowie XIX w. pomiary kartograficzne tej części ówczesnych Prus Wschodnich.

Turystów odwiedzających Górowszczyznę, miłośników natury, historii, tajemnic, podróżników pragnących ciszy, kontaktu z przyrodą w gościnne progi zapraszają liczne gospodarstwa agroturystyczne, wpisane w mozaikę lasów i łąk Ziem Górowskich.

Stawy i rozlewiska rozsiane w okolicach Woryn, Dzikowa Iławeckiego, Stegi Małej czy Lipnik kuszą wędkarzy. Amatorów aktywnego wypoczynku zaprasza Gminne Centrum Rekreacji w Kamińsku, gdzie znajduje się jedyny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów park linowy, zapewniając dawkę adrenaliny na wysokościach oraz plaża nad miejscowym rozlewiskiem z wypożyczalnią sprzętu do rekreacji wodnej.

W miejscowości Nowa Wieś Iławecka powstaje uzdrowisko. Gmina całą infrastrukturę uzrowiskową i około-uzdrowiskową buduje samodzielnie praktycznie od początku. Znajdą się tutaj m.in. Zakład Przyrodoleczniczy, tężnie solankowe, ścieżka kinezyterapeutyczna z obiektami towarzyszącymi, siłownia zewnętrzna, a także ścieżka rowerowa.

dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5