Latarnik 2020 w Bisztynku świeci nawet w pandemii

2021-05-15 15:00:00(ost. akt: 2021-05-18 06:31:20)

Autor zdjęcia: Ewa Matela-Arodź, Marlena Belka

Pandemia sprawiła, że wiele urzędów w powiecie pracowało zdalnie. Szkoły prowadziły zdalne nauczanie, wzrosło znaczenie telepracy. Ograniczenia w kontaktach sprawiały, że pojawiła się oferta kulturalna dostępna przez internet.
W pandemii dużego znaczenia nabrało korzystanie z komunikacji cyfrowej. Wysyłanie wiadomości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Wdrożenie elektronicznych usług medycznych: e-recept, e-skierowań, czy konto pacjenta. Również na szczepienia rejestrowaliśmy się także elektronicznie.

Fot. Ewa Matela-Arodź, Marlena Belka

Życie wirtualne w wielu sferach zastąpiło normalne kontakty z ludźmi. Dodajmy do tego pracę zdalną, filmy, przedstawienia teatralne oraz koncerty. Można śmiało przyznać, że mamy do czynienia z rewolucją cyfrową.

Wspomniane zmiany najtrudniejsze są dla osób starszych, które niekoniecznie potrafią korzystać z telefonu, internetu, czy tabletu. Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku wyszedł naprzeciw seniorom, o czym opowiada jego dyrektor Paweł Wołoch.

Fot. Ewa Matela-Arodź, Marlena Belka

— Nasz projekt urodził się z projektu Latarnik 2020. Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebna jest technologia i jak bardzo poszła do przodu. Obecnie bardzo ważne jest posiadanie umiejętności obsługi komputera, czy mówiąc szerzej, kompetencji cyfrowych. Dlatego też postanowiliśmy przeszkolić seniorów pod tym kątem. Stworzyliśmy projekt, który zakłada cykl szkoleń z takich tematów, jak choćby bezpieczeństwo w internecie. Dotyczą one korzystania z bankowości przez Internet, korzystania z haseł i kodów PIN.

Fot. Ewa Matela-Arodź, Marlena Belka

— Co dzięki temu chcecie osiągnąć?
— Projekt Rozwoju Kompetencji Cyfrowych jest adresowany do seniorów i mieszkańców gminy Bisztynek. Jego celem jest zwiększenie kompetencji cyfrowych seniorów. Często zdarza się że zwłaszcza starsze osoby padają ofiarą na przykład oszustów internetowych. Mamy też coraz więcej usług cyfrowych: ePUAP, aplikacje mObywatel, eKonto pacjenta, eRecepta i wiele innych.

— Na szczęście zaczynają się wakacje od pandemii. Czy wspomniane przez Pana umiejętności przydadzą się?
— Oczywiście. Planujemy w ramach szkoleń pracować z seniorami nad tym, aby wiedzieli jak korzystać chociażby z turystyki. Jak zamówić przez internet hotel, zarezerwować lot, czy odprawić się przed lotem przez Internet.

Fot. Ewa Matela-Arodź, Marlena Belka

Szkolenie kończy się w maju, jednak nadal jest otwarta rekrutacja. Jak informuje Paweł Wołoch OKIAL ma możliwość przeszkolenia jeszcze około 10 osób. Kurs będzie kończył się certyfikatem posiadania e-kompetencji cyfrowych. Zapraszamy chętnych do udziału w projekcie, kolejnym działaniu, które pozwala zmniejszyć wykluczenie seniorów z gminy Bisztynek.

dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5