7 maja w kioskach. O czym piszemy?

2021-05-06 15:30:00 (ost. akt: 2021-05-06 15:23:13)
Wydanie z 7 maja 2021

Wydanie z 7 maja 2021

Autor zdjęcia: Goniec Bartoszycki

Bieżące wydanie zdominowały dwa tematy, choć oczywiście jest ich o wiele więcej. O czym przeczytacie w najnowszym wydaniu?
Dariusz Dopierała
Jak wiosna, to wypady w plener. Od 15 maja bez maseczek na powietrzu:)
Dlatego też kontynuujemy temat dwóch bartoszyckich kładek. Jedna z nich będzie modernizowana, co wyniesie ponad milion złotych. Nasz Czytelnik pyta o zasadność inwestycji. Miasto nie komentuje sprawy. Czytelnicy wyrazili w sondzie swoją opinię.

Druga kładka jest zdecydowanie mniejsza i pełni funkcję rekreacyjną. Zapytanie o jej remont złożył radny. Miasto nie ma funduszy na jej naprawienie. Również w tej sprawie wypowiedzieli się Czytelnicy. Kładka mieści się w lasku TPD i nawiązujemy do Waszych wspomnień rozważając, czy można ją zagospodarować.

Poruszamy też temat koronawirusa i kosztów, które ponieśliśmy jako mieszkańcy. Rozmawiamy z właścicielem zakładu pogrzebowego, przedstawiamy statystyki zgonów uzyskane z kilku źródeł. Zawieszamy w przestrzeni publicznej pytanie, czy obecna sytuacja epidemiczna powinna sprzyjać szczepieniom, by ustrzec się przed kolejną potencjalną falą? Osobiście uważam, że tak.

Ważne miejsce zajmuje też kontynuowany przez nas temat wiaty przy byłym dworcu kolejowym w Górowie Iławeckim. Zdaniem PKP, właściciela terenu rozwiązaniem jest znalezienie właściciela oraz rozebranie szpecącej budowli. Choć są otwarci na propozycje przewoźników, które jednak dotychczas nie padły.

W tym numerze piszemy też o sprzątaniu Łyny oraz patriotycznej grze harcerzy, która łączyła historię, patriotyzm, integrację i nowoczesne technologie. Łącznikiem były... kody QR.

Młodzież udowadnia, że podchodzi poważnie nie tylko do patriotyzmu, ale i bezpieczeństwa. Piszemy o obywatelskim zatrzymaniu pijanego kierowcy. Mężczyzna miał 1,8 promila... Uczniowie otrzymali podziękowania od dyrekcji popularnej „Elizki”.
Zapraszamy do lektury.

Przemysław Gościniecki
Każdy lubi powspominać, bez wyjątku. Niestety nasza pamięć nie jest doskonała i niezawodna, ale stara się bardzo. Mechanizm budowania pamięci długotrwałej wynika z określonego sposobu pracy neuroprzekaźników i długotrwałego wzmocnienia synaptycznego. Sprawia ono, że w mózgu dochodzi do zmian morfologicznych, w wyniku których powstają nowe białka. Mózg zachowuje dla nas najważniejsze wspomnienia, często związane z intensywnym odczuwaniem emocji. Pamięć jest dla nas bardzo ważna, to właśnie dzięki wspomnieniom jesteśmy kim jesteśmy, to one nas tworzą. Część bodźców znika z mózgu w mgnieniu oka, część tych intensywnych, przeżyć emocjonalnych, pozostaje na zawsze.

Cieszy bardzo, że wiele takich odczuć mieliście państwo związanych z laskiem TPD i przy okazji pisania o nim, mogliśmy je Wam uaktywnić.

Wspomnień było wiele. Wszystkie, którymi się dzieliliście, były pozytywne i radosne. Poczynając od pierwszych zabaw w podchody z dzieciństwa, kolonijnych dyskotek, pocałunków na pierwszych randkach w lasku, na ogniskach i koncertach kończąc.
W pamięci wielu z Was lasek TPD kojarzy się z miejscem zadbanym i czystym. Dziś niestety tak nie jest, popadł w zapomnienie.

W swoich komentarzach wyrażacie potrzebę przywrócenia dawnego stanu rzeczy, przywrócenia temu miejscu dawnej świetności.

Czytając Wasze wspomnienia, poczułem wspaniałą atmosferę tego miejsca, w mojej pamięci przywołałem inny lasek, z innej części kraju. Prawdopodobnie też dziś zaniedbany, piękny tylko we wspomnieniach. Warto byłoby ten stan rzeczy zmienić.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5