Rozpoczęły się matury 2021

2021-05-04 12:00:00 (ost. akt: 2021-05-04 13:31:50)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Przemek Gościniecki

We wtorek 04 maja dzień pierwszy matur. Na początek język polski. W powiecie bartoszyckim do matur przystępuje 349 uczennic i uczniów. Kilkoro z nich spotkaliśmy w drodze na egzamin, zapytaliśmy o nastroje.
Obecnie, od godziny 09.00 rano, 349 uczniów z powiatu bartoszyckiego zmaga się z tematami z języka polskiego. Wśród nich 270 podchodzi do matury w tym roku po raz pierwszy. Reszta to osoby z lat poprzednich.
Tegoroczna matura decyzją ministra edukacji i szkolnictwa wyższego przebiega na innych zasadach, jest to egzamin pisemny z 3 przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. Nie jest wymagane rozszerzenie z jednego przedmiotu, jak to było w latach poprzednich. Nie ma egzaminów ustnych. Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty informuje, że wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog (o 20-30 procent w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych. Powodem takiej decyzji jest praca zdalna, wymuszona przez pandemię koronawirusa.

Ilość tegorocznych maturzystów w placówkach oświatowych powiatu bartoszyckiego:

– 79 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach 82 + 3 ( absolwenci poprzedni, poprawiający, bądź podchodzący po czasie)

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. im. Kresowiaków w Bartoszycach 50 + 15

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach 114 + 44

– Zespół Szkół w Górowie Iławeckim 24 + 17

Dziś rano spotkaliśmy maturzystów idących na egzamin z języka polskiego. W jakich nastrojach byli tegoroczni abiturienci z powiatu bartoszyckiego na chwile przed przystąpieniem do matur?

– Trochę się stresuję, nie będę kłamać. Od dłuższego czasu pierwszy raz w szkole, nie licząc zakończenia roku szkolnego. Od razu na maturę. Czy pandemia wpłynęła na przygotowanie do matury? Raczej nie, myślę że przygotowana jestem dobrze, niedługo wszystko się zweryfikuje. - Relacjonuje nam uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Do matury podchodzi po raz pierwszy.

– Jestem absolwentem, 23 lata w październiku. W tym roku poprawiam maturę, może się uda zdać. Moim zdaniem pandemia wpłynęła na przygotowania, pogorszyła dostęp do dydaktyki. Przed pandemią jeszcze, kiedy ja pisałem maturę w 2017 było łatwiej, bo się było w szkole na co dzień. Był lepszy kontakt z nauczycielami. Dziś maturzyści jakby pozostawieni samym sobie.

O tegorocznych maturach pisaliśmy już wcześniej.

Do tematu oczywiście będziemy wracać, wszystkim zdającym życzymy powodzenia i sukcesów.

pg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5