Bartoszyce, Wałbrzych, Unia Europejska. Jaka jest cena za życie z koronawirusem? Aktualizacja.

2021-05-01 09:45:00 (ost. akt: 2021-05-04 12:14:10)
Boimy się szczepień, choć mogą być drogą do normalności

Boimy się szczepień, choć mogą być drogą do normalności

Autor zdjęcia: pixabay.com

Obecnie prawdopodobnie zakończyła się trzecia fala zakażeń w Polsce. Mamy jednak niepokojące wiadomości z Indii oraz dwie ważne inicjatywy. Jedną z nich jest uchwalenie przez jeden z polskich samorządów obowiązkowych szczepień. Drugą prace w KE nad certyfikatem szczepionkowym.
Indie. Kto może i ma środki wylatuje z kraju. Zabierając pasażera na gapę
Obecnie obserwujemy bardzo trudną sytuację epidemiczną w Indiach, gdzie odnotowano ponad 200 tys. zgonów. Samoloty z Indii lądują we Włoszech. W jednym z samolotów, którymi przyleciało 211 pasażerów wykryto zakażenie u 23 pasażerów oraz dwóch członków załogi.

Indie walczą z koronawirusem. Kto może, ucieka z kraju
Fot. pixabay.com
Indie walczą z koronawirusem. Kto może, ucieka z kraju

Jak informuje Pier Luigi Bartoletti, szef służby, która zajmuje się walką z epidemią we Włoszech, stężenie wirusa u kilku osób jest tak duże, że prawdopodobnie zarażonych będzie 90% pasażerów tego lotu.

Aktualizacja 03.05.2021
W Polsce jest już pierwszy, potwierdzony laboratoryjnie przypadek indyjskiej mutacji koronawirusa. Ogólnopolskie media informują, że indyjski wariant B.1.617 został potwierdzony u polskiego dyplomaty, który tydzień temu wraz z rodziną wrócił z New Delhi do kraju.
Indyjska mutacja koronawirusa została potwierdzona m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Rosji. Zdaniem dr Grzesiowskiego wariant jest mieszanką brazylijskiego oraz kalifornijskiego.

Może to oznaczać, że przed nami kolejna fala, tym razem indyjskiej odmiany koronawirusa. Szczepienia są drogą do normalności, ponieważ po zaszczepieniu nawet jeśli zachorujemy, przejdziemy zakażenie łagodniej.
Przypomnijmy sobie wiosnę 2020 i przenoszenie koronawirusa z ośrodków narciarskich we Włoszech.

Samorząd Wałbrzycha przegłosował obowiązkowe szczepienia dla swoich mieszkańców
Czy nam się to podoba, czy nie, koronawirus jest z nami od roku i z pewnością zostanie na dłużej. Nawet, jeżeli sięgniemy do argumentów koronasceptyków, że covid-19 jest jak grypa, to istnieją szczepionki na grypę. Skorzystanie z nich jest dobrowolne.

Rada Miasta w Wałbrzychu uznała, że szczepienia są jedyną drogą do normalności
Fot. pixabay.com
Rada Miasta w Wałbrzychu uznała, że szczepienia są jedyną drogą do normalności

W Polsce mamy kilka obowiązkowych szczepień. Obowiązkowo szczepimy się przeciwko: gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Rada Miejska w Wałbrzychu przyjęła uchwałę w sprawie obowiązkowych szczepień. Większości była porażająca: 22 głosy ZA, 3 głosy PRZECIW. Obowiązkowe szczepienia będą dotyczyć mieszkańców Miasta Wałbrzycha oraz osoby, wykonujące pracę na jego terenie. Prezydent Wałbrzycha, który przygotował uchwałę jest kardiologiem.

Uchwała nie ma prawdopodobnie zbyt dużej racji bytu, ponieważ obowiązkowe szczepienia nie leżą w kompetencji samorządu. Jest to jednak wyraźny sygnał oczekiwań.

Parlament Europejski idzie dalej. Przyjmuje rozwiązanie, o którym koronasceptycy krzyczą, że zagraża ich wolności
PE poparło wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Umożliwi on poruszanie się podczas pandemii na terenie Europy. Certyfikat ma być ważny przez rok.

Komisja Europejska pracuje nad certyfikatem szczepionkowym
Fot. pixabay.com
Komisja Europejska pracuje nad certyfikatem szczepionkowym

Jednocześnie, co jest kluczowe wobec zarzutów o wykorzystywaniu pandemii do kontrolowania ludności, powinna być alternatywa dla osób, które nie chcą się szczepić. Warunkiem jest zapewnienie powszechnych, dostępnych, terminowych oraz bezpłatnych tekstów na obecność koronawirusa.

Jeśli będziemy posiadać certyfikat, nie będziemy podlegać izolacji, kwarantannie, lub testom.

Czy jesteśmy w stanie przyjąć pewne ograniczenia, by pomimo koronawirusa powrócić do normalności? Czy poszerzenie listy obowiązkowych szczepień jest do przyjęcia? Czy jesteśmy w stanie pogodzić się z istnieniem „certyfikatów szczepionkowych”, przy możliwości wyboru, czyli dostępności darmowych i szybkich testów?

Takie pytanie powinien postawić sobie każdy z nas. Również mieszkaniec Bartoszyc. Średnia ilość wystawianych przez bartoszycki USC kart zgonów podwoiła się w czasie pandemii.
W okresie 01.2019 - 10.2020 wystawiano ich średnio 38 miesięcznie. W okresie od 11.2020 do 03.2021: 76 miesięczne.

W Bartoszycach średnia ilość zgonów w czasie trzeciej fali znacznie wzrosła
Fot. pixabay.com
W Bartoszycach średnia ilość zgonów w czasie trzeciej fali znacznie wzrosła

Zebraliśmy informacje na temat zgonów w Bartoszycach. Przeprowadziliśmy rozmowę z jednym z bartoszyckich zakładów pogrzebowych. Z pracownikiem olsztyńskiego Urzędu Statystycznego. Zapoznaliśmy się z liczbą zgonów USC w Bartoszycach, Szpitalu Powiatowym, Ministerstwie Zdrowia i zakładzie pogrzebowym, który dzierżawi prosektorium na terenie bartoszyckiego szpitala. Otrzymaliśmy również dane na temat powierzchni, o którą rozbudowuje się bartoszycki cmentarz komunalny.

Dane te opublikowaliśmy tutaj: Znamy konsekwencje trzeciej fali covid-19.

O tym wszystkim napiszemy wkrótce. Dziś zapraszamy do udziału w sondzie, która potrwa do północy 8 maja.

Czy zgadzam się na obowiązkowe szczepienia i certyfikat szczepionkowy?
Tak, jeśli ma to zatrzymać pandemię i uratować życie innych
40.32%
Nie, ważniejsza dla mnie jest wolność wyboru
56.45%
Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia
3.23%

Mam wrażenie, że – uzasadniona, lub nie – krytyka rządu rzutuje na wszystko. Rząd źle radzi sobie z pandemią! Rząd ogranicza naszą wolność! Idąc dalej, podobnie ocenia się UE i certyfikaty szczepionkowe. Słychać zarzuty o dyskryminacji nieszczepionych, ograniczeniach wolności.

I spójrzmy na Wielką Brytanię. Dwa komentarze zamieszczone na naszym profilu:
pierwszy raz pojechałem do Anglii wszystko otwarte ludzie się bawią bez masek, jak miałem załadunek i założyłem maskę to się śmieli , gadałem z kierowcą z Anglii to nie mógł uwierzyć że ja nie zaszczepiony i jeżdżę żeby u nich pójść do szpitala i poprosić o szczepionkę i bez problemu dadzą, lepiej wybierasz sobie jaką chcesz”.
u nich 75 % społeczeństwa zaszczepione już

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Trudno też oceniać, że panuje tam dyktatura. A może... zdrowy rozsądek?

Dariusz Dopierała

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5