Czy pozyskiwanie soku z brzozy jest legalne?

2021-05-01 09:00:00(ost. akt: 2021-04-30 01:21:20)
Pobieranie soku z brzozy

Pobieranie soku z brzozy

Autor zdjęcia: Przemek Gościniecki

Częstym elementem leśnego krajobrazu stają się farmy soku brzozowego. O zjawisku pozyskiwania rozmawialiśmy z rzecznikiem Nadleśnictwa Bartoszyce, Wiesławem Oziewiczem.
Sok z brzozy, zwany też oskołą czy bzowiną jest bezbarwnym, niskokalorycznym płynem o słodkim smaku. Najczęściej pozyskiwany jest z pnia drzewa, czasem liści lub dojrzewających pąków. Jest ekstraktem ze składników odżywczych transportowanych od korzeni brzozy, w górę drzewa. Zawiera w sobie wiele cennych witamin, soli mineralnych i innych ważnych dla zdrowia substancji, w tym:

• bioaktywne komponenty – garbniki, polifenole, naturalne kwasy roślinne, enzymy;
• aminokwasy – glutaminę, walinę, izoleucynę, kwas asparaginowy;
• potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor, wapń, cynk;
• witaminy z grupy B, witaminę C.

Ze względu na swe właściwości jest często pozyskiwany bezpośrednio z drzew, przez amatorów zdrowego odżywiania. O komentarz do zjawiska pozyskiwania, jego legalności i ewentualnych konsekwencjach, poprosiliśmy rzecznika Nadleśnictwa Bartoszyce, Wiesława Oziewicza:

- Pobieranie jakichkolwiek pożytków z lasów państwowych, powinno odbywać się za zgodą nadleśniczego. Problem z procederem pobierania soku z brzozy jest taki, że często robi się to nieumiejętnie. Otwór który pozostanie po wwierceniu się w pień drzewa, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, powoduje osłabienie takiej brzozy. Praktyki te traktujemy jak niszczenie drzew. Jeżeli kogoś przyłapiemy na tym procederze to oczywiście mandat będzie wystawiony, nawet do 500 złotych. Wiąże się z tym często problem zaśmiecania lasów. Po takich zbiorach odnajdujemy porozrzucane butelki, zbiorniczki, rurki plastikowe. Wszelkie śmiecenie w lesie to jest rzecz na którą jesteśmy bardzo mocno wyczuleni.

Tak więc, jeśli najdzie kogoś pragnienie i ochota na sok z brzozy, lepiej udać się do nadleśnictwa z prośbą o zgodę, wskazówki i pomoc. Jak sami mówią, las jest dostępny dla wszystkich, jeśli pozyskujesz grzyby, jagody czy zioła z rozsądkiem, dla własnych potrzeb, nie na skalę przemysłową, to nie ma problemu. Raczej nie będzie przeszkód, aby tę zasadę zastosować do bezpiecznego dla drzew, pozyskiwania brzozowego soku.
pg

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B