Defibrylatory AED w Bartoszycach

2021-05-01 12:00:00(ost. akt: 2021-04-30 08:08:33)
defibrylator AED

defibrylator AED

Autor zdjęcia: Przemek Gościniecki

Przedstawiamy instrukcję obsługi defibrylatora oraz miejsca rozmieszczenia na terenie miasta, przygotowaną przez Olgę Rutkowską, specjalistkę pielęgniarstwa ratunkowego.
Przedstawiamy instrukcję obsługi defibrylatora oraz miejsca rozmieszczenia na terenie miasta, przygotowaną w konsultacji z Olgą Rutkowską, specjalistkę pielęgniarstwa ratunkowego.

Co to jest defibrylator AED?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest urządzeniem, analizującym rytm serca. Dzięki komendom głosowym i wizualnym informuje osobę ratującą, czy konieczna jest defibrylacja. Posiada dwie samoprzylepne elektrody, które przyklejamy na klatkę piersiową. Urządzenie analizuje rytm serca i samo decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego.

Kto może używać defibrylatora AED?
Nie potrzebujesz żadnych kursów, ani znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Sprzęt przeprowadzi Cię krok po kroku przez defibrylację.

Jak używać defibrylator AED podczas nagłego zatrzymania krążenia?
Jeśli podejrzewasz nagłe zatrzymanie krążenia, skorzystaj z defibrylatora AED. Ich rozmieszczenie w Bartoszycach opisaliśmy na końcu artykułu.

1. Zanim zaczniesz upewnij się, że jest bezpiecznie. Jeśli udzielasz pomocy ofiarom wypadku drogowego pamiętaj o kamizelce odblaskowej i rozłożeniu trójkąta ostrzegawczego. Nie wchodź w miejsca, gdzie jest ryzyko pożaru, zawalenia, zatopienia, skażenia, zatrucia. Poczekaj na przyjazd służb ratunkowych. Jeżeli nie umiesz pływać nie wskakuj do wody. Używaj rękawiczek jednorazowych.

2. Poproś kogoś, kto jest obok o pomoc. Prośbę skieruj do konkretnej osoby. Jeśli prośbę „rzucisz w tłum, może nie zareagować nikt.

3. Sprawdź, czy osoba poszkodowana reaguje. Delikatnie, ale stanowczo potrząśnij i spytaj, czy Cię słyszy. Jeśli jest przytomny, zapewnij mu wygodną pozycję, a w razie potrzeby wezwij pogotowie. Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego samego, zawsze czekaj na przyjazd służb ratunkowych.

4. Jeśli jest nieprzytomny, udrożnij jego drogi oddechowe i sprawdź czy oddycha oraz czy unosi się jego klatka piersiowa.

5. Jeśli oddycha, ułóż go w pozycji bocznej i zadzwoń po pogotowie.

6. Jeśli nie reaguje i nie oddycha wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego, dzwoniąc pod 112 lub 999. Przejdź w tryb głośnomówiący i wykonuj czynności ratunkowe. Jeśli jest ktoś obok, wyznacz konkretną osobę do rozmowy z dyspozytorem i skup się na resuscytacji.

7. Wyślij kogoś po AED , nigdy nie zostawiając poszkodowanego samego. Lista lokalizacji jest zamieszczona na końcu artykułu. Najczęściej są to urzędy, szkoły, przedszkola, galerie…

8. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość około 5-6cm z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Następnie wykonaj 2 oddechy*. Jeżeli nie potrafisz bądź nie możesz wykonać oddechów* nie rób tego, ogranicz się jedynie do uciskania klatki piersiowej. U dziecka zacznij od 5 oddechów *ratowniczych, następnie należy kontynuować resuscytację krążeniowo-oddechową w taki sam sposób jak u osób dorosłych czyli 30 uciśnięć i 2 oddechy*. U dzieci poniżej 1 roku życia uciskamy klatkę piersiową dwoma palcami, u dzieci powyżej 1 roku życia jedną ręką. Rób to bez przerwy aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

*- w czasie pandemii nie zaleca się prowadzenia wentylacji usta usta i należy prowadzić jedynie uciśnięcia

9. Kiedy masz już dostęp do AED, nie przerywaj. Jedna osoba niech nadal uciska klatkę piersiową, druga podłączy urządzenie. Otwórz opakowanie i włącz defibrylator, wyjmij elektrody samoprzylepne z opakowania i podłącz je do urządzenia. Następnie odklej folię zabezpieczającą i przyklej elektrody do klatki piersiowej zgodnie z grafiką a elektrodach. Możesz słuchać też komend głosowych urządzenia.

10. W czasie analizy rytmu odsuń się od poszkodowanego. Urządzenie zakomunikuje, kiedy należy to zrobić. W tym czasie nikt nie dotyka poszkodowanego, to jest jedyny moment kiedy należy przerywać uciskanie klaki piersiowej. Nie obawiaj się porażenia prądem. Urządzenie jest wykryje dotyk i nie pozwoli na wyzwolenie impulsu.

11. Po defibrylacji nadal kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze, czekaj na kolejne komendy AED.

12. Urządzenie AED co 2 minuty będzie sygnalizowało przerwę ma ponowną analizę rytmu i ewentualną defibrylację.

13. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową do czasu przyjazdu służb ratowniczych lub wyczerpania fizycznego.

Olga Rutkowska
Pielęgniarka, specjalistka pielęgniarstwa ratunkowego

Rozmieszczenie defibrylatorów AED w Bartoszycach:
1. Przychodnia ,,Rodzina” ul. Wajdy 10 dostępny do godziny 18:00
2. Hotel Bartis dostępny 24h
3. Starostwo Powiatowe Bartoszyce dostępny do godziny 20:00
4.Sąd Rejonowy w Bartoszycach dostępny 24h
5.Zespół Kuratorski Służby Sądowej w Bartoszycach dostępny do godziny 18:00
6. Komenda Powiatowa Policji dostępny 24h
7. Stacja benzynowa LOTOS ul. Warszawska dostępny 24h
8. Budynek Spółdzielni mieszkaniowej ,,Budowlani” ul. Paderewskiego (specjalna kapsuła) dostępny 24h
9. STALMOT ul. Drzewna 5 dostępny 24h

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5