Zmiana obostrzeń. Komentarz epidemiologa

2021-04-26 11:00:00 (ost. akt: 2021-04-26 12:17:27)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od dziś (26.04.), ze względu na niższą liczbę zakażeń Covid-19, rząd luzuje obostrzenia, m.in. na Warmii i Mazurach. O komentarz poprosiliśmy epidemiolog, dr Annę Doszyń.
Ze względu na niższą liczbę zakażeń koronawirusem Covid-19, rząd luzuje obostrzenia w większości kraju, w tym na Warmii i Mazurach. Od poniedziałku (26.04.) następuje otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich, oraz powrót nauki hybrydowej w klasach I-III szkół podstawowych. O komentarz do obecnych wydarzeń poprosiliśmy Panią dr Annę Doszyń, która na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem epidemiologicznym w szpitalu o profilu covidowym.

— Należy pamiętać, że pandemia to epidemia występująca w wielu krajach świata, obecna występuje prawie we wszystkich. O wygasaniu pandemii będziemy mogli mówić, jeżeli w tych krajach spadnie zachorowalność prawie do 0 w określonym przedziale czasu. Musimy pamiętać, ze koronawirus z dużym prawdopodobieństwem będzie wykazywał sezonowość w wywoływaniu zakażeń wśród ludzi. Dlatego ważny jest czas, w którym nie będą odnotowywane nowe zakażenia np. przerwa między wczesną wiosną i późną jesienią. Oczywiście to zależy od nas. Ciągle to powtarzam, najpotężniejsza broń to szczepienia, które będą mogły nam w tym pomóc. Jeśli oczywiście pozostaną w nas na zawsze takie nawyki jak: higiena rąk,dystans i izolowanie się chorych. Wreszcie może dojrzeliśmy do tego, że osoby chore nie idą do pracy.

Czy luzowanie obostrzeń nie jest zbyt wczesne? To jest bardzo trudne zagadnienie. Oczywiście rozumiem zmęczenie społeczeństwa „lockdown”, oraz zastój ekonomiczny, ale jako epidemiolog uważam, że jeszcze trochę powinniśmy stosować obostrzenia. Szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach i w zgrupowaniach. Dać czas na zaszczepienie się populacji chociaż jedną dawką. Jeżeli wirus nie znajdzie drogi do szerzenia się z człowieka na człowieka to powiemy: pokonaliśmy epidemię. Tego życzę wszystkim jak najszybciej.

pg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5