Kronika medyka. Płyn w osierdziu

2021-04-23 12:00:00(ost. akt: 2021-05-11 14:16:43)
SOR w Bartoszycach. Kronika medyka. Płyn w osierdziu, kronika medyka

SOR w Bartoszycach. Kronika medyka. Płyn w osierdziu, kronika medyka

Autor zdjęcia: pixabay.com

Daniel Rożko ze Szpitala Powiatowego w Bartoszycach, pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przybliża nam sposoby postępowania ratującego życia. Dzisiaj Kronika medyka dotyczy płynu w osierdziu.
W dniu dzisiejszym chciałbym się z Państwem podzielić jednym z przypadków jaki miał miejsce na naszym Bartoszyckim SOR-ze.

Kilka dni temu, do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego został przywieziony pacjent w podeszłym wieku z bólem brzucha. W ocenie wstępnej stan chorego średnio-ciężki; pacjent przytomny, w kontakcie logicznym. parametry sercowo-oddechowe obniżone, utrzymujące się dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, cechy wstrząsu. Wywiad chorobowy dodatni kardiologicznie, leki przyjmowane regularnie, brak alergii. W SOR wdrożono diagnostykę i rozpoczęto leczenie farmakologiczne. Pomimo stosowania specjalistycznych leków kardiologicznych stan pacjenta nie ulegał poprawie. Rozszerzono diagnostykę oraz skonsultowano pacjenta internistyczno-kardiologicznie. Wyniki badań wskazywały na postępujący wstrząs kardiogenny, diagnostyka rozszerzona wskazała tamponadę osiedzia (płyn w worku osierdziowym, który otacza mięsień sercowy). Wraz z narastającą tamponadą obserwowano okresowo pojawiające się wstawki zaburzeń rytmu serca. Podjęto decyzję o odbarczeniu ratunkowym worka osierdziowego, o czym poinformowano i uzyskano zgodę pacjenta. Pod kontrolą USG odbarczono blisko 400 ml krwistego płynu. Po zabiegu stan pacjenta ustabilizował się i finalnie pacjent został przeniesiony na inny oddział szpitalny, celem dalszego leczenia i diagnostyki.

Tamponada osierdzia jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, ponieważ płyn w worku osierdziowym ogranicza kurczliwość serca. Im więcej tego płynu przybywa, tym ciaśniej jest dla serca, co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania krążenia. Przyczyn może być wiele m.in. uraz powodujący bezpośrednie uszkodzenie mięśnia sercowego, wysięk z powodu skrajnej niewydolności nerek lub choroby nowotworowej. Trudno jednoznacznie ustalić przyczynę tego stanu u pacjenta.

Daniel Rożko, Zastępca Koordynatora Ratowników Medycznych Szpitala Powiatowego w Bartoszycach
Daniel Rożko
Zastępca Koordynatora Ratowników Medycznych Szpitala Powiatowego w Bartoszycach

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5