Wyższe kary dla właścicieli psów

2021-04-15 16:00:00 (ost. akt: 2021-04-13 19:40:10)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

10 kwietnia zmieniono taryfikator mandatów, w tym wiązanych z opieką nad zwierzętami. Wyprowadzasz psa na spacer? Nie sprzątasz jego odchodów? Sprawdź, za co możesz zapłacić, nieprawidłowo opiekując się swoim pupilem.
Zmiany dotyczą środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, warunków sanitarnych podczas transportu przez przewoźników, czy wyrobów tytoniowych.

Spacer z psem, który nie jest na smyczy, albo bez kagańca może oznaczać mandat w kwocie od 250 do 500 zł. W przypadku psów ras uważanych za agresywne, kara będzie wyższa.

Nieutrzymanie czystości i porządku w obrębie nieruchomości, w tym nie stosowanie się do wskazań i nakazów w zakresie stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych to kwota od 100 do 250 złotych.

Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym: od 100 do 250 złotych.


10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami
Fot. pixabay.com
10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami


O zmianach rozmawiam z asp. Martą Kabelis, Oficerem Prasowym Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

— Co uległo zmianie?
— Dotychczas taryfikator wskazywał karę za popełnienie wykroczenie „niezachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” bez wyodrębnienia na czyn opisany w § 1 i 2 przywołanego artykułu kodeksu wykroczeń. Osoba, która popełniła wykroczenie z art. 77 kw mogła zostać ukarana mandatem w kwocie od 50 do 250 zł. Od 10 kwietnia 2021 r., grzywna nakładana w drodze mandatu karnego za popełnienie wykroczenia z art. 77 kodeksu wykroczeń jest uzależniona od tego, czy wykroczenie wyczerpie znamiona czynu opisanego w art. 77 § 1, czy też art. 77 § 2 kw.

— Co to oznacza dla właścicieli psów?
— Wysokość mandatu za wykroczenie niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77§1kw) pozostaje bez zmian i może wynieść od 50 do 250 zł. Natomiast, jeżeli zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, mandat wyniesie 500 złotych.

— Jak rozumieć te zapisy?
— Zwykłe środki ostrożności to takie, które wynikają ze zdrowego rozsądku, są oparte na powszechnym doświadczeniu i zwyczaju. Natomiast pod pojęciem nakazanych środków ostrożności należy upatrywać wszelkich środków ostrożnego postępowania ze zwierzętami, określonych przez obowiązujące przepisy prawa. Jest to ściśle związane z wykazem ras psów uznawanych za agresywne, które niezależnie od okoliczności, muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu, niezależnie od tego, czy zachowują się przyjaźnie w stosunku do otoczenia.


10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami
Fot. pixabay.com
10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami


— O jakie rasy psów chodzi?
— W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. wymieniono jedenaście ras agresywnych psów, które zawsze, niezależnie od okoliczności, muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu, niezależnie od tego, czy zachowują się przyjaźnie w stosunku do otoczenia. Są to rasy takie jak:
1) amerykański pit bull terrier,
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
3) buldog amerykański,
4) dog argentyński,
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
6) tosa inu,
7) rottweiler,
8) akbash dog,
9) anatolian karabash,
10) moskiewski stróżujący,
11) owczarek kaukaski.

— O czym jeszcze powinni wiedzieć właściciele psów?
— Każda gmina reguluje zasady utrzymania zwierząt na podległym sobie obszarze. W Bartoszycach zgodnie z uchwałą z grudnia 2020 roku osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

— Dziękuję bardzo za wyjaśnienia.


10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami
Fot. pixabay.com
10 kwietnia weszły w życie nowe wysokości mandatów za nieprawidłową opiekę nad zwierzętami


Jednym z obowiązków nałożonych wspomnianym przepisem jest nie pozostawianie zwierząt bez stałego i skutecznego dozoru oraz zapewnienie bezpieczeństwa innych osób. Psy uznawane za agresywne, a także ich mieszańce muszą być wyprowadzane w kagańcu i tylko przez osoby dorosłe.

Właściciele psów są zobowiązani do utrzymania czystości w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku oraz usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe na terenach użytku publicznego. Zwierzęta należy też tak zabezpieczyć, by nie wydostały się z naszych mieszkań i domów. Dotyczy to ssaków (w tym gryzoni), gadów, płazów, czy stawonogów, w tym pajęczaków i owadów.

Dariusz Dopierała

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5