OSP w Sępopolu czeka na kamerę termowizyjną

2021-04-07 12:00:00 (ost. akt: 2021-04-05 13:05:23)
OSP Sępopol

OSP Sępopol

Autor zdjęcia: arch. OSP Sępopol

Strażacy z OSP w Sępopolu inwestują w sprzęt, w czym pomagają im sponsorzy. Uczestniczą w kilkudziesięciu akcjach rocznie, a do szczęścia brakuje im jeszcze kamery termowizyjnej.
O jednostce OSP w Sępopolu opowiada jej Prezes Ryszard Guz.
— Jesteście dużą jednostką?
— Tak, jest nas ponad 30 osób. Rocznie uczestniczymy w 70-80 akcjach. W ubiegłym roku interweniowaliśmy 82 razy, wyjeżdżając głównie do pożarów i miejscowych zagrożeń. Największą akcją było gaszenie w pożaru, w którym od pioruna zajęła się stodoła i budynki gospodarcze. Udało nam się uratować dom. Oczywiście, jeździmy też do wypadków komunikacyjnych i pożarów traw.

— Już zaczął się sezon wypalania traw?
— W tym roku dwukrotnie wyjeżdżaliśmy do pożarów traw. Trudno powiedzieć, czy było to celowe podpalenie. Warto przypomnieć, że wypalanie traw jest przestępstwem. Dodatkowo w tym środowisku żyje wiele zwierząt, owadów. Często nie mają szansy uciec. Nie wypalajmy traw!

— Słuszny apel. Plebiscyt dotyczy 2020 roku. Co zmieniło się w wyposażeniu jednostki?

— Dzięki wsparciu mieszkańców i fundacji zakupiliśmy hełmy, latarki oraz maski nahełmowe do aparatów powietrznych. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję mieszkańcom, przedsiębiorcom i gospodarstwom rolnym za wsparcie. Dzięki Wam kupiliśmy ubrania, wyposażenie, rękawice, buty, czy kominiarki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

— Czegoś jeszcze wam brakuje?
— Sprzęt można długo wymieniać, bo jednak w czasie akcji się zużywa. Obecnie bardzo przydałaby się kamera termowizyjna, do lokalizacji ukrytych, wewnętrznych pożarów. Posiadamy też samochód średni IVECO Z 2014 r. i ciężki wysłużony z 1981 r. JELCZA którego można by było zastąpić czymś nowszym.

— A jak wygląda remiza OSP Sępopol?
— Dwa lata temu przeprowadzono remont. Remiza została odmalowana, wyłożono polbrukiem wjazd do remizy. Obecnie razem z pracownikiem urzędu przygotowujemy wniosek na zakup pieca do centralnego ogrzewania.

— Uczestniczycie w akcjach związanych z sytuacją epidemiczną?
— Jak wiele jednostek uczestniczymy w akcji szczepień, dowożąc mieszkańców oraz rozdając ulotki. Z naszej pomocy w transporcie skorzystało około dziesięciu osób.

— Dziękuję za rozmowę.

Dariusz Dopierała

Przypominamy, że do 22.04.2021 r. trwa nasz plebiscyt na najpopularniejszą jednostkę OSP. Jeśli chcecie oddać swój głos na OSP w Sępopolu, wyślijcie SMS o treści GB.OSP.22 na numer 7248 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS).2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5