Nigdy nie zapominamy o Świętach

2021-04-04 08:00:00 (ost. akt: 2021-04-04 10:56:55)
archiwum domowe

archiwum domowe

Autor zdjęcia: Maria Duchnik

Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy są tradycją. Dotyczy to zarówno rodzin, jak i grup, jak choćby Koła Gospodyń Wiejskich. Pandemia ogranicza możliwość spotkań, nie ma kiermaszu, ale piękne dzieła nadal powstają.
— W portalu społecznościowym widzę często Twoje zdjęcia, w tym ostatnio ozdoby wielkanocne. Skąd masz pomysły?
— Tradycję tworzenia ozdób wyniosłam w domu. Co roku Wielkanoc spędzaliśmy w Łodzi, z której pochodzą moi rodzice. U dziadka skrobaliśmy jajka, tworzyliśmy kraszanki. Później zaczęłam zabawy z woskiem, w bibliotece na ul. Witosa. Mając swoją rodzinę, staram się kontynuować to, co wyniosłam z domu, pokazać dzieciom, że można coś stworzyć samodzielnie, niekoniecznie kupować. Daje to nam dużo satysfakcji i jest świetnym sposobem na bycie razem, szczególnie teraz w ten dziwny czas.

— Pracujesz w Urzędzie Gminy w Górowie Iławeckim. Przeniosłaś swoje zainteresowania dalej?
— Raczej nie przeniosłam a wzbogaciłam je w coś pięknego, w wiejskie tradycje. W mieście (przed pandemią) nie było widać tylu ozdób wielkanocnych. Zaczynając pracę w Urzędzie Gminy w Górowie Iławeckim nawiązałam kontakt z Kołami Gospodyń Wiejskich. Przy okazji projektu realizowanego jeszcze w 2014 roku pn.„Rękodzieło na Górowszczyźnie” postanowiliśmy organizować kiermasze świąteczne. Te Wielkanocne zawsze staraliśmy się organizować w czwartki przed Niedzielą Palmową. Bardzo tych spotkań w pandemii brakuje. To kopalnia pomysłów, wymiana doświadczeń i szerzenie tradycji.

— Dużo kół działa na terenie gminy?
— Na terenie gminy Górowo Iławeckie działa pięć: w Kandytach, Piastach Wielkich, Dwórznie, Bądlach i Kamińsku. Ale rękodzieło na Górowszczyźnie to nie tylko Koła, ale też DPS nasz Gminny i powiatowy, Stowarzyszenie „Barka”. Są również rękodzielniczki działające samodzielnie, które często biorą udział w naszych kiermaszach: Izabela Zajączkowska z Kamińska, panie z Bukowca: Renata Krupa, Kasia Łuczkowska, Ania Wtykło – Kociłowska... Nie brak tu uzdolnionych artystów, jednak teraz wszyscy odczuwamy restrykcje związane z pandemią. Koła typowo rękodzielnicze nie bardzo mogą działać. Dziewczyny zamieszczają zdjęcia swoich wyrobów w grupie na portalu społecznościowym, bądź na swoich własnych profilach, zgłaszają swoje prace do konkursów online organizowanych przez domy kultury... Brak jest jednak kontaktu „na żywo”.

— Dziękuję za rozmowę. Życzę Tobie oraz czytelnikom spokojnych, zdrowych Świąt. Jednocześnie zapraszam do obejrzenia ozdób wielkanocnych, które powstały w gminie Górowo Iławeckie oraz kilku przygotowanych przez Marię Duchnik.

Dariusz Dopierała


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5