W Bartoszycach ruszyła akcja dystrybucji maseczek

2021-03-17 14:00:00 (ost. akt: 2021-03-18 07:10:45)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych maseczek. Cztery punkty są mobilne, jeden stały. Dystrybucją zajmują się żołnierze 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
O miejscach dystrybucji maseczek w Bartoszycach pisaliśmy wczoraj.

W Bartoszycach stały punkt dystrybucji maseczek znajduje się znajduje się w Stacji Socjalnej Joannitów – Przychodnia ul. Wajdy 10, 1 piętro przy Laboratorium. Pozostałe punkty obsługiwane przez Wojska Ochrony Terytorialnej są tak zwanymi mobilnymi. Oznacza to, że każdego dnia są to inne, wyznaczone wcześniej miejsca. Dzisiaj są to cztery punkty zlokalizowane w sklepach "Stokrotka".

Jak informuje ppor. Anna Szczepańska nie ma możliwości, aby żołnierze weryfikowali miejsce zamieszkania osób odbierających maseczki. Każda osoba deklaruje, ile osób mieszka z nią w gospodarstwie domowym i odbiera i otrzymuje odpowiednią ilość maseczek, po 4 na każdego członka rodziny.

Wierzymy w uczciwość mieszkańców, że każdy będzie odbierał przypadającą mu liczbę maseczek — mówi ppor. Anna Szczepańska.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W punktach dystrybucji, które znajdują się w sklepach są kilku - kilkunastoosobowe kolejki. Żołnierze sprawnie przekazują maseczki, pytając najpierw o ilość osób w rodzinie. Czekamy nie dłużej, niż kilka-kilkanaście minut.

W punkcie dystrybucji znajduje się ponad dwa tysiące maseczek. W sytuacji kiedy ich brakuje, żołnierze Wojsk Ochrony Terytorialnej kontaktują się z koordynatorem w Urzędzie Miasta. W takiej sytuacji maseczki będą dostarczane w ciągu kilkunastu minut.

Odwiedziliśmy również punkt stały, czyli Stację Socjalną Joannitów w Bartoszycach. Tutaj kolejka była stosunkowo niewielka.


Również w komentarzy na naszym profilu społecznościowym pojawiło się pytanie:
"A co z osobami, które nie mogą opuszczać miejsca swojego zamieszkania? Nie otrzymają maseczek?"

Przypomnijmy, że osobom starszym i samotnym, które nie mają bliskich, którzy mogłyby się nimi zająć Ośrodek Pomocy Społecznej może przyznać opiekunkę środowiskową, która pomoże codziennych czynnościach i kontaktach z otoczeniem.

W Stacji Joannitów pracownicy będą obdzwaniać opiekunki oraz swoich podopiecznych w sprawie odbioru maseczek.

Zapytaliśmy telefonicznie Pełnomocnika ds. Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta o sposób dystrybucji maseczek wśród osób, które korzystają z pomocy społecznej w formie usług opiekunek. Poproszono nas o złożenie zapytania w formie pisemnej. Do czasu przygotowania artykułu taka informacja do nas nie wpłynęła.

Dariusz Dopierała
d.dopierala@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5