Covid-19. Kiedy wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego?

2021-03-19 15:00:00 (ost. akt: 2021-04-11 18:52:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kwarantanna i izolacja często przebiega w warunkach domowych. U starszych osób budzi lęk. O tym, jak się zachować rozmawiamy z Olgą Rutkowską, specjalistką pielęgniarstwa ratunkowego ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bartoszycach.
— Słowo "koronawirus" budzi silne emocje, czasem strach o swoje zdrowie i życie. Nie zawsze jednak jest to lęk uzasadniony. Objawy mogą być bowiem różne. Czy zawsze trzeba wezwać karetkę?
— Po zdiagnozowaniu u pacjentów koronawirusa bardzo często pojawia się panika i lęk o własne zdrowie i życie. Nikt bowiem z zakażonych nie ma świadomości jaki przebieg będzie miała u niego choroba. Czy objawy będą łagodne i zakończy się katarem i bólem głowy, czy jednak infekcja będzie miała ciężki przebieg, a pacjent będzie wymagał hospitalizacji, a co gorsza respiratoterapii.
Fot. Olga Rutkowska
Nic więc dziwnego, że ludzie czują przerażenie, a szukając pomocy działają w sposób chaotyczny i nieprzemyślany. Jednym z błędów najczęściej popełnianych przez pacjentów i ich rodziny jest wzywanie karetki pogotowia do chorych z łagodnym przebiegiem infekcji. Należy jednak pamiętać, że pogotowie można wezwać tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
— W jakich sytuacjach wzywamy karetkę?
— W przypadku Covid-19 stanem, który może uzasadnić wezwanie pogotowia jest:
— bardzo wysoka gorączka, gorączka z drgawkami i/lub objawami, które zwykle u danej osoby podczas gorączki nie występują;
— silna duszność uniemożliwiająca złapanie oddechu;
— ostry ból w klatce piersiowej;
— utrata przytomności, zaburzenia świadomości (związane np. z wysoką temperaturą bądź niedotlenieniem)

Olga Rutkowska, specjalistka pielęgniarstwa ratunkowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bartoszycach

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5