Dariusz Kuśnierz uczestniczy w plebiscycie po raz dziewiąty

2021-03-20 09:00:00 (ost. akt: 2021-03-20 09:31:14)
Dariusz Kuśnierz

Dariusz Kuśnierz

Autor zdjęcia: Dariusz Kuśnierz

Mojego rozmówcę, żeglarza i morsa zastałem podczas... pracy. Właśnie naprawiał zerwany przez wiatr dach w pomieszczeniu bartoszyckich morsów. Pomimo wielu zajęć znalazł czas na rozmowę.
Dariusz Kuśnierz jest założycielem i od dwunastu lat prezesem Bartoszyckiego Klubu Morsów Polar. Jednocześnie jako sternik bierze udział w regatach i mistrzostwach żeglarskich. Jako wolontariusz pracuje też z niepełnosprawnymi dziećmi, pływając z nimi po giżyckim jeziorze.

— Proszę powiedzieć jak wyglądał sport i Pana w nim udział w minionym 2020 roku?
— Wiele zawodów w ubiegłym roku było odwołanych. Jednak w sierpniu udało nam się wziąć udział w Mistrzostwach Polski Żeglarzy z niepełnosprawnością, gdzie zajęliśmy szóste miejsce. Zawody odbyły się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Uczestniczyliśmy też czterech edycjach Pucharu Polski, w których zajmowałem trzecie, czwarte i dwukrotnie szóste miejsce. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski zająłem III miejsce.

— A pozostałe dyscypliny?
— Brałem udział w zawodach triathlonowych w Mistrzostwach Polski niepełnosprawnych, na których zająłem piąte miejsce. Niestety z powodu pandemii kilka zawodów zostało odwołanych, jednak mimo tego wziąłem udział w czterech zawodach. Niestety większe zawody, tak jak w Bydgoszczy, w których uczestniczyło kilka tysięcy zawodników z powodu pandemii zostały odwołane. Miniony rok zaliczam więc do udanych. Na szczęście zawody żeglarskie które mnie interesują najbardziej, odbyły się w stu procentach.

— Cały rok jest Pan w ruchu...
— Zwykle pół roku siedzę w przeręblu, a drugie pół roku na żaglach. Cały rok spędzam w ruchu. Latem jako instruktor wolontariusz jeżdżę do Giżycka, pływamy po jeziorach osobami niepełnosprawnymi, na przykład zespołem Downa, autyzmem i innymi schorzeniami. Nawet jeśli wchodzą na pokład z pewnym niepokojem, to opuszczają go szczęśliwi.

— Jakie są pana największe sukcesy w ubiegłym roku, albo w życiu?
— Największe moje żeglarskie sukcesy to dwa puchary Polski w 2019 i 2014 roku. W 2018 zdobyłem mistrzostwo polski w klasie jachtów nash. Zobaczymy, jaki będzie bieżący rok. Zaplanowane są 3 edycję Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski.

— Serdecznie gratuluję Panu osiągnięć i życzę, by ten rok był przynajmniej tak samo aktywny.

Możesz oddać swój głos na Dariusza Kuśnierza wysyłając SMS o treści GB.NS.10 na numer 7248 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS). Głosowanie trwa do końca marca.

Dariusz Dopierała


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5