Rozum, empatia i odpowiedzialność. Twoja broń w pandemii.

2021-02-24 08:30:00(ost. akt: 2021-02-24 20:47:10)
Rozum, empatia i odpowiedzialność. Zalecenia w związku z COVID-19.

Rozum, empatia i odpowiedzialność. Zalecenia w związku z COVID-19.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przeprowadzone w naszym województwie losowe badanie 24 próbek osób zakażonych koronawirusem wykazało, że u 70% badanych odpowiedzialny jest za to tzw. brytyjska, bardziej zakaźna odmiana. Nawet jeżeli to mało próbek, to warto ryzykować?
Dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Bartoszycach przygotowaliśmy zbiór zaleceń związanych z koronawirusem.

Odpowiedzialność
Każdy z nas ma wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ważne jest przestrzeganie dystansu społecznego i dezynfekcja. Niezależnie od tego, gdzie przebywamy, wszędzie powinniśmy uważać i przestrzegać zasady dystans, dezynfekcja i maseczka. Najważniejszymi czynnikami ryzyka, są duże skupiska ludzi , szczególnie w przestrzeniach zamkniętych. Im mniejsze pomieszczenie, tym większe zagrożenie. Czym innym jest zamknięcie kilku osób w dużym mieszkaniu, a czym innym w jednym pokoju.
Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną bez założonej maseczki przez dłużej niż 15 minut, będzie to oznaczało kwarantannę. Bądźmy uczciwi udzielając wywiadu pracownikowi "Sanepidu". Jeżeli nie powiemy prawdy, może to skończyć się zakażeniem naszych najbliższych. O konsekwencjach takiej lekkomyślności przeczytacie wkrótce w wywiadzie z lekarką z bartoszyckiego oddziału COVID-owego.

O co tak naprawdę chodzi w obostrzeniach?
Wprowadzane obostrzenia pomagają ograniczyć transmisje koronawirusa. Należy stosować obowiązujące zasady pamiętając, że wśród nas są osoby słabsze, starsze i schorowane.
Unikajmy spotkań w szerszym gronie – dopuszczalne jest organizowanie spotkań, w których uczestniczy maksymalnie 5 osób – do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej oraz jej domowników.
Nie powinniśmy posyłać do szkoły i placówki dziecka, u którego zaobserwujemy objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym:
— kaszel,
— temperatura wskazująca na stan podgorączkowy lub gorączkę,
— bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
— utrata węchu o nagłym początku,
— utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku,
— wysypka.
Pozostawmy dziecko w domu i obserwujmy jego stan zdrowia. Skorzystajmy z teleporady u lekarza pierwszego kontaktu.
Pamiętajmy, że jadąc jednym samochodem, którym poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie – musimy mieć zasłonięte usta i nos (maseczka).

Kontakt z osobą zakażoną
Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną bez założonej maseczki przez dłużej niż 15 minut, będzie to oznaczało kwarantannę. Bądźmy uczciwi udzielając wywiadu pracownikowi "Sanepidu". Jeżeli nie powiemy prawdy, może to skończyć się zakażeniem naszych najbliższych. O konsekwencjach takiej lekkomyślności wkrótce przeczytacie w wywiadzie z lekarką z bartoszyckiego oddziału COVID-owego.

Jak zachować się w czasie kwarantanny?
— Bardzo ważne jest, aby w żadnym wypadku nie opuszczać swojego miejsca odbywania kwarantanny. Zakaz obejmuje również spacery z psem, wyjścia do sklepu, czy do lekarza.
— W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu
— Należy współpracować ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,
— Trzeba zainstalować obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa (do pobrania).

Czym się różni kwarantanna od izolacji?
Kwarantanna jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zarażenie np. po kontakcie z osoba chorą na koronawirusa.
Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Izolacja to odosobnienie osoby chorej, która uzyskała dodatni wynik testu w celu uniemożliwienia przeniesienia zakażenia na inne osoby.

Jak pomóc osobom, które są na kwarantannie lub w izolacji?
Osoby, które podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji domowej nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Można im pomóc robiąc zakupy, wykupując leki w aptece (oczywiście zostawiając je bezkontaktowo pod drzwiami do mieszkania), czy tez wyprowadzić psa na spacer, pamiętając o rękawiczkach i zasadach sanitarnych.

Zasady DDM w praktyce
DDM czyli Dezynfekcja, Dystans, Maseczki. Zachowywanie tych trzech zaleceń ogranicza rozprzestrzenianie koronawirus SARS-CoV-2.
— Myj i dezynfekuj ręce.
— Używaj środka do dezynfekcji rąk, który zawiera co najmniej 60% alkoholu.
— Myj ręce wodą z mydłem, skuteczne mycie to takie, które trwa co najmniej 30 sekund.
— Zachowaj dystans od innych osób. Obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu.
— Maseczki – zasłanianie nosa i ust pomaga ograniczyć transmisję koronawirusa. Trzeba pamiętać, że maseczka powinna być prawidłowo założona.

Zachęcamy do przestrzegania zaleceń, a do tematu będziemy powracać.


Dariusz Dopierała
d.dopierala@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B