Dziesięć lat temu pożegnaliśmy Profesora Jerzego Nowosielskiego,

2021-02-21 18:50:42 (ost. akt: 2021-02-21 22:06:26)

Autor zdjęcia: Bogdan Tchórz

Prace profesora Jerzego Nowosielskiego możemy podziwiać w cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim, klasztorze Ojców Bazylianów w Węgorzewie oraz cerkwi pw. Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie.
W sobotę 25 lutego 2011 r. (dokładnie dziesięć lat temu) odprowadziliśmy na wieczny odpoczynek Jerzego Nowosielskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki.

Profesor Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, artysta światowego formatu, szczególnie powiązany był, dzięki swojej twórczości, z regionem Warmii i Mazur, bowiem tutaj właśnie możemy podziwiać jego prace (malarstwo monumentalne) zrealizowane w cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim oraz klasztorze Ojców Bazylianów w Węgorzewie. Jego ikona, „Spotkanie Melchizedeka z Abrahamem”, zdobi ołtarz cerkwi pw. Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie.

W ostatnią drogę, 26 lutego 2011 r., na cmentarz Rakowicki w Krakowie, Profesora odprowadzili grekokatoliccy i prawosławni duchowni, przyjaciele, przedstawiciele miejscowej i państwowej administracji, mieszkańcy Krakowa.
Obecny na uroczystości, pierwszy po 1989 r. premier RP, Tadeusz Mazowiecki, między innymi powiedział: „Wieloletnie artystyczne i teologiczne poszukiwania uczyniły profesora Nowosielskiego człowiekiem o niezwykłym wymiarze duchowym. Jego nieocenionym wkładem w dialog ekumeniczny są prace, które wzbogacają wnętrza zarówno cerkwi, jak i kościołów, przypominając o tysiącletniej tradycji jedności Kościoła (…)”.

Bogdan Tchórz


Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5