Montaże wodomierzy w SM Budowlani. Mieszkańcy mają uwagi.

2021-02-12 10:45:00 (ost. akt: 2021-02-15 21:03:00)
Spółdzielnia Mieszkaniowa montuje elektroniczne wodomierze. Mieszkańcy oceniają to różnie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa montuje elektroniczne wodomierze. Mieszkańcy oceniają to różnie.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na jednym z forów pojawił się wpis, zwracający uwagę na zlecenie firmie zewnętrznej montażu elektronicznych wodomierzy w lokalach SM Budowlani. Temat budzi wątpliwości członków Spółdzielni.
Członkowie SM Budowlani zwracają uwagę na trzy sprawy:
- prowadzenie montażu, podczas gdy spółdzielnia odizolowała się z powodu pandemii od mieszkańców;
- nie zawsze przestrzegane zasady reżimu sanitarnego;
- utrudnienia kontaktów na linii SM - członkowie.

Wysłaliśmy do SM Budowlani zapytanie, na które odpowiedź publikujemy.

Montaż elektronicznych wodomierzy odbywa się w 3 etapach w całej Spółdzielni. Na przełomie 2020 i 2021r. kończymy ostatni etap. Wymieniamy ok. 6000 wodomierzy. Montaż wykonywany jest przez dostawcę. W umowie zapisano, że musi byś zachowany reżim sanitarny określony przepisami Sanepidu. Jest to przestrzegane. Do tej pory nikt nie zgłosił do Spółdzielni faktu naruszenia tego postanowienia umowy. Co do wpisu na forum Bart-Satu to sam Pan przekonał się jakie treści tam mogą się znaleźć.
Montażu nie mogliśmy odłożyć ponieważ upływają terminy legalizacji wodomierzy. Montaż zakończy się w marcu 2021r. Do tej pory montażu odmówiła jedna osoba, która namówiła do tego swojego sąsiada. Wobec ilości montaży należy potraktować to jako odosobniony przypadek.
Mino stanu epidemii Spółdzielnia wykonuje przeglądy gazowe, elektryczne, kominiarskie. Nikt nas nie zwolnił z tego obowiązku. Naprawiamy też awarie i reagujemy na inne zgłoszenia mieszkańców. Utrzymujemy też czystość klatek schodowych i terenu przy blokach. Odkażamy też klatki schodowe, poręcze, klamki.
Marian Wietrak,
Prezes Zarządu SM Budowlani.

Jednocześnie zamieściliśmy post dotyczący tej sprawy na naszym profilu w portalu społecznościowym. W zamieszczonych komentarzach mieszkańcy zwracają uwagę na utrudnienia kontaktów na linii SM - członkowie.

Z dotychczas zebranych informacji wynika, że wymiana trwa już od kilku miesięcy (w jednym z mieszkań wymiana miała miejsce w listopadzie 2020 roku). Mieszkańcy byli informowani za pomocą rozwieszonego na klatkach schodowych komunikatu, że wykonujący montaże pracownicy będą wyposażeni w maseczki, rękawiczki i żele antybakteryjne. Komentarze czytelników nie zawsze to potwierdzały.

W sytuacji, kiedy ktoś (w wyniku obaw przed koronawirusem) nie wpuszczał pracowników do mieszkania, był informowany o tym, że w ma do tego prawo. Jednocześnie wiąże się to z rozliczeniem ryczałtowym, bardzo niekorzystnym finansowo.

Zajmiemy się sprawą.

Aktualizacja z dn. 12.02.2021.
O sytuacji rozmawialiśmy z Panią Mirosławą Tabaką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bartoszycach.
SM Budowlani ma prawo prowadzić swoje prace. Obowiązkiem ekip wykonujących montaż jest zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej (maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekcyjny). Trzeba również zachować dystans, jeżeli jest to możliwe. Dobrze jest wywietrzyć mieszkanie po wyjściu ekipy.
Obowiązkiem mieszkańców jest powiadomienie o przebywaniu kwarantannie. Osoby na niej przebywające nie mogą opuszczać mieszkania, ani przyjmować nikogo z zewnątrz.


Dariusz Dopierała

Fot. bartoszyce.wm.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5