„Działajmy Razem!” - Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

2021-02-10 09:00:00 (ost. akt: 2021-02-10 16:37:10)
Dzień bezpiecznego internetu

Dzień bezpiecznego internetu

Autor zdjęcia: www.saferinternet.pl

Internet stał się codziennością, szczególnie w czasach epidemii koronawirusa. Z jego pomocą uczymy się, pracujemy, spotykamy ze znajomymi i roimy zakupy. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypomina Dzień "Bezpiecznego Internetu".
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dostrzegając potrzebę informowania o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników Internetu, co roku poruszane są tematy najpopularniejszych sposobów, jakimi posługują się przestępcy działający w sieci.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zasady bezpiecznego dostępu do Internetu
Pamiętajmy aby zawsze korzystać z aktualnego i oryginalnego oprogramowania systemowego (np: Windows, Linuks, iOS). Stosujmy silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych. Nie udostępniajmy swojej sieci bezprzewodowo (WiFi) osobom, co do których nie mamy zaufania. Zadbajmy, by dostęp do WiFi zabezpieczony był hasłem.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
Bardzo ważne jest posiadanie i aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Pamiętajmy, że treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) mogą tam pozostać na zawsze. Nie otwierajmy nieznanych załączników w wiadomościach e-mail. Nie udostępniajmy swoich danych w Internecie nieznanym osobom, czy instytucjom.

Bezpieczne dziecko w sieci
Rodzice powinni rozważyć zainstalowanie oprogramowania do kontroli treści, do jakich w sieci mają dostęp ich pociechy. Nie pozostawiajmy dzieci samych w sieci – pokażmy im dobre strony Internetu i pokażmy jak może rozwijać swoje pasje, ale nie zapominajmy porozmawiać o zagrożeniach, które mogą czyhać na dziecko.

Najczęstsze zagrożenia
Korzystanie z Internetu wiąże się z narażeniem na takie zagrożenia jak złośliwe oprogramowanie, oszustwa internetowe, treści pedofilskie i pornograficzne, materiały epatujące przemocą, hejt, niebezpieczne gry i w końcu również uzależnienie od Internetu.

Tych zagrożeń nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo oraz zabezpieczenie swojej tożsamości i mienia również w sieci.

Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że nasi bliscy albo my sami padliśmy ofiarą przestępców działających w Internecie, nie wahajmy się tego zgłosić policjantom.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5