Co czeka pacjentów Szpitala w Bartoszycach? Zmiany i inwestycje.

2021-02-12 12:00:00(ost. akt: 2021-07-16 07:41:31)
Szpital planuje inwestycje i remonty

Szpital planuje inwestycje i remonty

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Minione oraz nadchodzące miesiące to czas wytężonej pracy w Szpitalu Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Inwestycje mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Na czym będą one polegały?
— Wkrótce nastąpi otwarcie nowej pracowni diagnostyki obrazowej MR w Powiatowym Szpitalu im. Jana Pawła II w Bartoszycach.

— Sprzęt nie jest własnością szpitala, my wynajmujemy pomieszczenia, w których firma zainstalowała swój aparat RMI (rezonans magnetyczny). Umowę mamy do końca 2027 roku. Wynika to z tego, że nie stać nas na to, żeby zakupić sprzęt z własnych środków. Mamy bowiem inne bieżące potrzeby. Podpisaliśmy umowę i niedługo zaczniemy przygotowywać oddział neurologiczny. Rezonans będzie wykonywał badania głównie na potrzeby naszego oddziału, ale również dla mieszkańców naszego powiatu i spoza niego. Oczywiście po podpisaniu przez firmę umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Nowe oświetlenie bloku operacyjnego
Fot. Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II
Nowe oświetlenie bloku operacyjnego

— Ważnym tematem jest przygotowanie oddziału neurologicznego z Bartoszycki w szpitalu. W jaki sposób będzie to realizowane?

— Zlikwidujemy oddział COVID-owy, prawdopodobnie od 1 marca. W tym momencie rozpocznie się remont pomieszczeń na potrzeby oddziału dziecięcego. W miejscu, gdzie obecnie jest oddział dziecięcy będzie oddział neurologiczny z oddziałem udarowym. Remont neurologii i oddziału dziecięcego będzie wykonywany w tym samym czasie. Pacjenci z oddziału dziecięcego będą przeniesieni na oddział, gdzie teraz jest rehabilitacja neurologiczna. Czyli pozostanie na tym samym piętrze, w miejscu gdzie wcześniej był Oddział Rehabilitacji Dziecka i Terapii Matki. Pacjenci z oddziału rehabilitacji neurologicznej będą tymczasowo rozmieszczeni po innych oddziałach.

— Zapowiada się sporo prac. Z pewnością i pacjenci i personel są ciekawi, kiedy sytuacja się unormuje i pacjenci z rehabilitacji neurologicznej wrócą na swój oddział?

— Umowa przewiduje zakończenie wszystkich prac remontowych do października bieżącego roku. Po jego zakończeniu na miejscu obecnego oddziału dziecięcego będzie oddział neurologiczny i oddział rehabilitacji neurologicznej.

— Rozumiem, że po remoncie będzie sporo zmian. Proszę opowiedzieć krótko o ostatnich inwestycjach.

— Szpital zakupił nowe lampy operacyjne, które zostały zamontowane na trzech salach. Poprzednie lampy były już stare, wysłużone. Nowe są energooszczędne, a ich zastosowanie zdecydowanie poprawia komfort świetlny operującym lekarzom. Koszt jednej lampy to około 30 tys. złotych. — kontynuuje dyrektor szpitala — Zakupiliśmy również urządzenia na potrzeby domowego leczenia tlenem. Mamy teraz 50 koncentratorów tlenu, które dotychczas były wypożyczane przez firmę zewnętrzną. Będą dostępne dla pacjentów będzie od 1 lutego.

— Dziękuję za rozmowę. Życzę personelowi i pacjentom wytrwałości.

Zmiany po zakończeniu remontu będą dość istotne. Kilka lat temu na II piętrze mieścił się Oddział chorób dziecięcych oraz Odział rehabilitacji dziecka i terapii matki. Obecnie będzie tam Oddział rehabilitacji neurologicznej oraz Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Z dostępem do pracowni rezonansu magnetycznego. Na I piętrze obok oddziału położniczego, noworodkowego i ginekologii znajdzie się pediatria. Oznacza to jednak kilka miesięcy intensywnych prac, które mogą być uciążliwe organizacyjnie. Jednak czy bez zmian i wysiłku można się rozwijać? Życzę personelowi i pacjentom wytrwałości.

Dariusz Dopierała

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5