Podwójna radość najmłodszych ukraińskich uczniów z Bartoszyc

2021-01-21 18:25:08(ost. akt: 2021-01-21 18:28:52)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Z wielkim zadowoleniem 18 stycznia 2021 r. wchodzili najmłodsi uczniowie do szkoły po ponad dwumiesięcznej nieobecności ze względu na nauczanie zdalne i ferie. Wreszcie zapanował szkolny gwar. Gromadząc się w swoich klasach, dzieci opowiadały jak tęskniły za szkołą, za panią, za koleżankami i kolegami.
- W szkole jest fajnie i nie jest nudno, stęskniłem się za tą szkołą, już się nie mogłam doczekać – mówiły dzieci z uśmiechem, głośno witając każdego, kto wchodził do klasy z wyjątkowo ciężkim w tym dniu tornistrem, gdyż trzeba było z powrotem przynieść podręczniki do szkoły.

Oprócz ogólnej radości z powrotu do szkoły , na lekcjach języka ukraińskiego czekała na uczniów dodatkowa niespodzianka - pierwszy zeszyt ćwiczeń z ukrainoznawstwa „Podróż po Ukrainie”, który pojawił się po wielu latach oczekiwania akuratnie 19 grudnia 2020 r. w Dzień św. Mikołaja według kalendarza juliańskiego.

I jak widać było na lekcji, zaprezentowana przez panią dyrektor książka sprawiła wielką radość dzieciom. Drugoklasiści przeglądali strona za stroną, komentowali, po cichu czytali oraz wymieniali się informacjami.

Miło było obserwować zachowanie dzieci i ich zainteresowanie podręcznikiem, a jeszcze ciekawsze było wyszukiwanie informacji o Ukrainie, do których nadrukowany był QR – kod. I tu tym razem przydała się umiejętność związana z obsługą smartfonu ze skanerem, aby szybko przenieść się w świat bajek, piosenek, prezentacji multimedialnych związanych z danym tematem lekcji.

– Takiej książki jeszcze nie mieliśmy, - mówili chłopcy, dziewczęta zaś szybko zabrały się za czytanie ciekawych treści.

„Podróż po Ukrainie” jest pierwszą z 8 zaplanowanych ćwiczeń ukrainoznawczych, które mają pojawić się w przyszłości dla uczniów ukraińskich w Polsce. Ostatnia zaplanowana część książki pomocniczej do nauki języka ukraińskiego to „Podróż po Polsce”.

Podręcznik (cz. 1) opracowany jest niezwykle interesująco. Odpowiedni dobór treści dydaktycznych w postaci 18 tematów z zakresu tradycji, kultury, geografii, historii Ukrainy pozwala na uatrakcyjnienie realizacji podstaw programowych z języka ukraińskiego jako języka ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, „podróżując po Ukrainie”, poznają Ukrainę pod opieką postaci głównego bohatera Napleczka, który jednocześnie udziela porad językowych, jest przewodnikiem i autorytetem dla dzieci, a także wpływa na integrację polsko-ukraińską.

Pojawienie się pierwszego zeszytu ćwiczeń z ukrainoznawstwa „Podróż po Ukrainie” (ukr. Подорож Україною) autorstwa M. Syrnyka, N. Bogdanets-Biloskalenko i O. Linnik była możliwa dzięki niestrudzonej pracy ukraińskiej Fundacji PROSVITA z Wałcza na czele z Markiem i Krystyną Syrnyk, współpracy z Ukrainą oraz zaangażowaniu w formie konsultacji zespołu autorsko-podręcznikowego, działającego przy fundacji, w osobach: Mirosławy Hanasko (Bytów), Lubomiry Tchórz (Bartoszyce), Marii Steć (Przemyśl), Marianny Jara (Sanok) i Jarosławy Kobyłko z Giżycka.

Podręcznik został wydany przez wydawnictwo ukraińskie „Pedagogiczna Dumka” w Kijowie, a sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce.
Lubomira Tchórz

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5