Szczepienia przeciw COVID-19. Jak (i gdzie) to zrobić w powiecie?

2021-01-15 13:06:09 (ost. akt: 2021-04-11 19:02:56)

Autor zdjęcia: pixabay

Od dziś (15 stycznia) seniorzy powyżej 80. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin. Od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Pozostali mogą zgłosić chęć zaszczepienia poprzez krótki formularz online.
Od dziś rusza rejestracja kolejnej grupy na szczepienia. Zapisy dostępne będą dla seniorów, którzy skończyli 80 lat, a zgłoszenia przyjmowane będą do 21 stycznia. Dzień później, tj. 22 stycznia, na szczepienia rejestrować się będą mogły osoby, które skończyły 70 lat.

— Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone — tłumaczył Michał Dworczyk, szef KRPM.

Proces rejestracji zostanie podzielony na dwie opcje: szczepienia indywidualnego, gdzie pacjent sam zgłasza się do rejestracji oraz zbiorowego.

JAK SIĘ UMAWIAĆ?

Na wizytę pacjent może się umówić na kilka sposobów:

* elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na stronie internetowej: pacjent.gov.pl )
* za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie
* bezpośrednio w punkcie szczepień.

Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, będzie mógł zgłosić chęć zaszczepienia się online.
Uruchomiono również specjalną infolinię (tel. 989 – czynny już teraz). Pacjent otrzyma tam aktualne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się także na szczepienie.

JEŚLI CIĘŻKO DOTRZEĆ

Dla osób, które nie mogą przyjść osobiście na szczepienie (osoby niepełnosprawne i niesamodzielne) przygotowano mobilne punkty szczepień. W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden taki punkt. W ramach realizacji szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta. To rozwiązanie, które ma zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej. Przede wszystkim dotyczy to mieszkańców DPS-ów. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek. Zorganizowane zostaną dla nich właśnie takie mobilne punkty szczepień. Będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

Z mobilnych punktów szczepień na COVID-19 będą mogły korzystać osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie: osoby niepełnosprawne i niesamodzielne.

Pierwsze szczepienia odbędą się 25 stycznia. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i zostanie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki. Pamiętajmy, dopiero dwie dawki stanowią całość procesu szczepienia.

Na Warmii i Mazurach znalazło się 208 punktów szczepień, w tym 8 w powiecie bartoszyckim:

• Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "OLS-MED" Spółka Jawna Wioletta Olszewska, Artur Olszewski — Wojciechy,

• Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "OLS-MED" Spółka Jawna Wioletta Olszewska, Artur Olszewski — Bartoszyce, ul. Kętrzyńska,

• Zaniewski, Bilski Spółka Partnerska Lekarzy — Bisztynek, ul. Kościuszki,

• Przychodnia "Bart-Medica", Bromirska i Partnerzy-Lekarze — Bartoszyce, ul. Wyszyńskiego,

• Rodzina Spółka Partnerska Grykin, Klimko, Huzarska-Lekarze — Bartoszyce, ul. Wajdy,

• Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II, Bartoszyce, ul. Wyszyńskiego,

• Anna Leokadia Osowska Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nasza przychodnia", Sępopol, ul. Lipowa,

• Warsaw Genomics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, Górowo Iławeckie, plac Ratuszowy.
Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5