Sędzia z Bartoszyc Bartosz Szlachta może zostać wydalony z zawodu za jazdę po pijanemu [AKTUALIZACJA]

2021-01-15 09:32:40 (ost. akt: 2021-01-15 14:11:31)

Autor zdjęcia: st. ogn. Marcin Dowgiałlo/KP PSP w Bartoszycach

Jeśli okaże się, że sędzia bartoszyckiego sądu był pijany w czasie wypadku jaki spowodował 13 stycznia wieczorem może pożegnać się z sędziowską togą. Jeśli sąd dyscyplinarny uchyli jego immunitet sędziowski niezależnie od tego odpowie za swój czyn karnie, jak każdy obywatel.
Do zdarzenia drogowego z udziałem jednego z sędziów Sądu Rejonowego w Bartoszycach, sprawującego funkcję przewodniczącego jednego z wydziałów sądu doszło 13 stycznia wieczorem.

- Krótko po g. 22 w Bezledach kierujący oplem astrą 45-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce wyjeżdżał z drogi podporzdkowanej na drogę krajową nr 51. Wstępne ustalenia policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wskazują, że nie upewnił się, że może ten manewr wykonać bezpiecznie i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu ciężarówką DAF obywatelowi Federacji Rosyjskiej. W następstwie tego ciężarówka uderzyła w opla. Kierowca astry z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Tam pobrano mu krew do badań na zawartość alkoholu - mówi asp. Marta Kabelis z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

Na pytanie czy kierowcą astry był sędzia nie udzieliła odpowiedzi tłumacząc, że policja nigdy nie podaje danych o zawodzie wykonywanym przez kierowcę uczestniczącego w kolizji lub wypadku.

- Mogę potwierdzić, że do takiego zdarzenia z udziałem sędziego rzeczywiście doszło - mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

- Nadal mamy dość szczątkowe informacje na ten temat. W ciągu godziny, po uzyskaniu informacji od prezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach opublikujemy na stronach Sądu Okręgowego specjalny komunikat w tej sprawie - zapewnia sędzia.

Zapytaliśmy go jaka jest procedura w przypadku, gdy sędzia posądzany jest o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.

- Co do zasady immunitet sędziowski uchyla sąd dyscyplinarny. Niezależnie od tego w takiej sprawie toczyć się będą równolegle dwa postępowanie. Jedno to postępowanie dyscyplinarne, które może zakończyć się nawet decyzją o wydaleniu z zawodu sędziego a drugie to postępowanie karne prowadzone przez organy ścigania. Jeśli okaże się, że sędzia popełnił przestępstwo umyślne (takim jest kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości - red.) nie będzie mógł już być sędzią. W przypadku wykroczenia (zawartość alkoholu w organizmie od 0,2 do 0,5 promila) - red.) sędzia odpowiada dyscyplinarnie i tu katalog kar jest szeroki, od upomnienia po wydalenie z zawodu - tłumaczy sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

O zdarzenie zapytaliśmy szefa Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach prokuratora Radosława Snopka.

- 13 stycznia po godz. 22 prokurator dyżurny powiadomiony został o kolizji w Bezledach, której sprawcą miał być sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach. Prokurator natychmiast udał się na miejsce i osobiście wykonał wszystkie niezbędne czynności procesowe. Sędzia został przewieziony do szpitala w Bartoszycach z uwagi na obrażenia jakich doznał w wyniku kolizji. Tam pobrano mu krew do zawartość alkoholu - relacjonuje prokurator Radosław Snopek

Dodaje, że pobrane próbki krwi niezwłocznie trafiły do Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Wyniki badań powinny być znane dziś.

Dodaje, że o zdarzeniu powiadomiono prezesów Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Sądu Okręgowego w Olsztynie i Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

AKTUALIZACJA Z GODZ 10:40

Oświadczenie rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie

W związku ze zdarzeniem drogowym z dnia 13 stycznia 2021 r. w miejscowości Bezledy z udziałem sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach – Bartosza Szlachty, pragnę przekazać Państwu następujące oświadczenie:

Rzecznik prasowy SO w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Fot. Sąd Okręgowy w Olsztynie
Rzecznik prasowy SO w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach w dniu 14 stycznia 2021 r. poinformował Prezesa miejscowego Sądu o zdarzeniu drogowym z udziałem sędziego Bartosza Szlachty – Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach.

Z informacji tej wynika, że sędzia Bartosz Szlachta, kierując samochodem osobowym w miejscowości Bezledy, miał z nieustalonych przyczyn zjechać na lewy pas ruchu i zderzyć się z prawidłowo jadącym samochodem ciężarowym.

Na miejsce zdarzenia przybył patrol policji i zespół pogotowia ratunkowego. Następnie sędzia Bartosz Szlachta został przewieziony do szpitala, gdzie gwałtownie pogorszył się jego stan zdrowia.

Sędzia nadal przebywa w szpitalu.

Nadmienię, że obaj kierowcy zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Wstępne badanie wykazało u sędziego stan nietrzeźwości, natomiast kierowca pojazdu ciężarowego był trzeźwy.

W związku z zaistniałą sytuacją Prezes Sądu Rejonowego w Bartoszycach w dniu 15 stycznia 2021 r. zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Bartosza Szlachty do czasu wydania przez właściwy Sąd Dyscyplinarny decyzji o uchyleniu tej przerwy bądź zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych.

Sprawy, które prowadził sędzia Bartosz Szlachta zostaną przydzielone do rozpoznania pozostałym sędziom Sądu Rejonowego w Bartoszycach.

Niezależnie od tego pragnę zapewnić Państwa, że Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie i środowisko sędziów zdecydowanie potępia tego rodzaju zachowanie, tj. prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

Jeśli potwierdzą się okoliczności związane ze zdarzeniem drogowym z udziałem sędziego, to należy spodziewać się, że czeka go postępowanie karne, a także dyscyplinarne. To drugie może dla niego zakończyć się karą, z których najsurowszą jest usunięcie z zawodu.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 15 stycznia 2021 r.

AKTUALIZACJA Z GODZ. 14

Jak się dowiedzieliśmy we krwi sędziego był 1 promil alkoholu.

Andrzej GrabowskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A.. #3050356 | 84.178.*.* 27 sty 2021 17:36

  Edek..moze co niektorzy i jezdzili zarabiac na chleb ale to ludzie , ktorzy brali z umiarem a nie z pazernoscia tak jak wiekszosc.I ze walil wyroki !!! No wybqcz nke byl bys inny na jego miejscu .Posadzic tam Ciebie gdy bys byl w jego zawodzie nie byl bys lepszy a moze jeszcze gorszy .Poswiecil bys swoja prace dla kogos ?? Nigdy w zyciu .Wiec nie atakuj tu ze kogos tak jak Ty to napisales pijaka!! Bronic .Nie musze bronic nie znam czlowieka , ale sam fakt co ludzie tu wypisuja i oczerniaja.Fakt byl wypity , spowodowal wypadek .Racja!!! Nic i nint go nie usprawiedliwia .Ale jesli chodzi o prace i o jego stanowisko , nie rozumiem po co go tym atakowac .Robil to co musial to byl jego chleb .A kazdy wie nie od dzis jakie sa przepisy i co grozi za przemyt wiec !!!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A. #3047444 | 217.235.*.* 23 sty 2021 23:00

   Siedzicie tu no wiadomo !! Granica zamknieta nie ma przemytu dobpracy sie nie wezmiecie tylko piszecie tu bzdury.Boli was to ze karal was i mial racje .Nigdy nikt z was przemyciorow nie praciwal fizycznie , brak szkoly i doswiadczenia . A zdazyc sie moze kazdemu .Zeby takie cos sie nie zdazylo to nie bylo by tego hejtu na niego , to kazdy z was w d.. my wlazil dla tego czlowieka .Za robote sie wziasc a nie madrosci pokazujecie

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. guj #3044471 | 5.173.*.* 19 sty 2021 16:19

    eee tam 1 promil to tak jak przed podróżą :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. Patt #3043806 | 95.49.*.* 18 sty 2021 17:39

    Karma wraca do mojego kochanego sędziego ja mam wyrok za niego A on pracy juz nie będzie miał

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Daro #3043777 | 31.60.*.* 18 sty 2021 17:05

     Haha niech śmiga na granicę jak otworza

     odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (35)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5