"W rytmie serca". Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w przedszkolu integracyjnym

2020-12-08 08:46:02 (ost. akt: 2020-12-08 08:52:24)

Autor zdjęcia: Beata Stachowska

Jak wiele korzyści daje wspólna zabawa przy muzyce, warsztaty i rozmowy, przekonały się dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach, a to wszystko "W rytmie serca" w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Od wielu lat Przedszkole Integracyjne w Bartoszycach zwraca uwagę ogółu na problem niepełnosprawności, moc tolerancji i szacunku wobec słabszych. Każdego roku jest ku temu okazja do świętowania - 3 grudnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Jest to szczególny dzień dla dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach.

Celem corocznych obchodów tego święta jest uświadamianie innym, jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa akceptacja zrozumienie i równe traktowanie. Stąd tak ważne w naszej codzienności jest wpajanie nauki o szacunku i tolerancji, którymi powinnyśmy kierować się od najmłodszych lat.

W tym roku, z uwagi na zaostrzenie reżimu sanitarnego spowodowanego epidemią covid-19, obchody odbyły się w kameralnym gronie i zachowaniem należytych środków ostrożności.

W grupach przedszkolnych nauczycielki do tematu niepełnosprawności wprowadzały dzieci poprzez różnorodne działania m.in. rozmowę, doświadczanie oraz możliwość obejrzenia bajki terapeutycznej o tematyce niepełnosprawności. Uwieńczeniem podjętych działań było wykonanie wspólnego plakatu.

W dwóch grupach: „Żabkach” i „Zajączkach” dzieci obejrzały inscenizacje, ukazujące historie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek. Przedstawione scenki, miały na celu kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec swoich niepełnosprawnych rówieśników.

Poprzez taką formę aktywności, dzieci miały okazję dostrzec i zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych, nauczyły się właściwych wobec nich zachowań, tj. dostrzegania ich wartości, zdolności i zainteresowań.

Organizatorki obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych poprowadziły „W rytmie serc” zabawy muzyczno-ruchowe, w których mogły bawić się dzieci pełnosprawne na równi z niepełnosprawnymi a dla uatrakcyjnienia zabawy wcieliły się w postacie bajkowe.

Anna Popielarz
Beata Stachowska-Janowicz


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: BeataS

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5