Konferencja w starostwie: "Robimy wszystko, żeby szpital mógł dalej funkcjonować"

2020-11-09 14:11:14 (ost. akt: 2020-11-09 14:31:40)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

O sytuacji szpitala, a także pracy wydziałów starostwa mówiono w poniedziałek 9 listopada podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach.
Dyrektor bartoszyckiego szpitala Sławomir Wójcik opowiedział m.in. o utworzonym w ubiegłym tygodniu oddziale, na którym przebywają pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem. Oddział zaopatrzony jest w 30 łóżek, z których 26 ma podłączenie do tlenu, a cztery do respiratorów. Według stanu na 9 listopada, zajętych było 21 łóżek, w tym dwa z respiratorami. Stan ośmiu pacjentów dyrektor określił jako "ciężki, w miarę stabilny".

Poza tym w szpitalu jest siedem łóżek izolacyjnych dla osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Jak podczas konferencji powiedział dyrektor Wójcik, wszystkie te łóżka są obecnie zajęte, ale sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.

Sławomir Wójcik dodał również, że inne oddziały szpitala w Bartoszycach, ze względu na zamknięcie lub ograniczoną pracę innych takich placówek w północnej części naszego województwa, są "niemal w pełni obłożone". Podobna sytuacja występuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, do którego przywożeni są pacjenci z kilku powiatów, co czasem powoduje kolejki.

— Nasz SOR jest jednym z czterech funkcjonujących obecnie w województwie. SOR-y działają jeszcze w Olsztynie, Elblągu i Giżycku — powiedział Wójcik.

Dyrektor szpitala powiatowego odniósł się również do sytuacji personalnej w kierowanej przez siebie placówce.

— Składam wyrazy uznania dla moich koleżanek i kolegów. Dają z siebie maksimum. Nie oglądamy się na godziny pracy. Ludzie często są ściągani z domów. Jak długo wytrzymamy? Nie wiem. Robimy wszystko, żeby szpital mógł dalej funkcjonować, ale wśród personelu też pojawiły się zakażenia — powiedział Sławomir Wójcik.

W konferencji uczestniczyli jeszcze starosta powiatu Zbigniew Nadolny oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Mirosława Tabaka. Starosta poinformował, że od poniedziałku 9 listopada nieczynny dla petentów jest wydział komunikacji. Powodem są zakażenia pracowników.

— Wirusa stwierdzono u 90 procent załogi wydziału. W tej chwili pracują tylko dwie osoby, z którymi można skontaktować się telefonicznie lub drogą elektroniczną. Pilne sprawy prosimy kierować do filii wydziału w Górowie Iławeckim — powiedział starosta Zbigniew Nadolny.

Z kolei Mirosława Tabaka powiedziała o aktualnej sytuacji epidemicznej w powiecie bartoszyckim. Aktywnych zakażeń na naszym terenie jest obecnie ponad 300. Jako ogniska szefowa sanepidu wymieniła DPS w Liskach oraz domy pomocy społecznej w Worynach i Kamińsku, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach. W kwarantannach przebywa obecnie ponad pół tysiąca mieszkańców powiatu.

Grzegorz Kwakszys

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #3005969 | 10.10.*.* 14 lis 2020 06:48

  W czasach szalejącej pandemii SM Bartoszyce wysyła do mieszkań wynajętych pracowników celem wymiany liczników wody. Boję się, że do mieszkania wprowadzą mi kornawirusa. Czy ktoś tutaj myśli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #3004156 | 82.145.*.* 10 lis 2020 08:25

   Szanowna Redakcjo, prof. dr hab. inż. Zbigniew Nadolny jest pracownikiem naukowym Instytutu Elektroenergetyki Politechniki poznańskiej natomiast starostą powiatu bartoszyckiego jest Jan Zbigniew Nadolny. Starosta na własnym plakacie wyborczym z 2018 roku podaje imię Jan jako pierwsze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5