Radni z Bartoszyc obradowali w BDK. Czym tym razem się zajmowali?

2020-10-30 12:44:09 (ost. akt: 2020-10-30 13:03:31)

Autor zdjęcia: TVK Bart-Sat/screenshot

W czwartek 29 października w sali widowiskowej Bartoszyckiego Domu Kultury odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Bartoszyce.
Już na początku radni zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad punktów dotyczących uchwalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych oraz domu przedpogrzebowego, a także uchwalenia regulaminu korzystania z wymienionych wcześniej miejsc. Część radnych mówiła m.in. o niejasności zapisów oraz braku odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

W dalszej części sesji radni podjęli kilka uchwał. Zdecydowali m.in. o zmianach w budżecie, gdzie przeznaczono 40 tys. zł na budowę chodnika na ulicy Wiejskiej. Dofinansowano również inwestycję w Stopkach w gminie Sępopol, gdzie tamtejszy samorząd wyremontuje przystań przy rzece Łynie.

Z kolei w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Bartoszyce na lata 2020-2035 zwiększono o 313 800 zł kwotę przewidzianą w przyszłym roku na przebudowę budynku dawnego dworca kolejowego. Zwiększenie związane jest ze złożonymi ofertami na to zadanie, które przekraczają kwotę, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na inwestycję.

Radni zdecydowali też, że miasto przejmie od Skarbu Państwa w formie darowizny budynek przy ul. Bohaterów Warszawy po byłej prokuraturze. W miejscu tym ma powstać kolejny punkt opieki nad dziećmi do lat 3.

Podczas obrad zatwierdzono również realizację projektu zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród podmiotów i pracowników świadczących usługi wspierające oraz osób z nich korzystających. W ramach projektu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach zakupi m.in. środki ochrony osobistej, ozonatory, termometry bezdotykowe, czy ścianki ochronne z pleksi. Ze wsparcia skorzysta ponad 180 osób, w tym ponad stu podopiecznych różnych form pomocy.

Wartość projektu wynosi ponad 150 tys. zł, z czego ponad 142 tys. pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Podczas obrad radni poruszyli również kwestię oganiczenia przez rząd działalności branży gastronomicznej. W jej imieniu głos zabrał Zbigniew Lipiejko. Powiedział on, że doświadczenia z wiosny tego roku, kiedy działalność restauracji, kawiarni i pubów też została bardzo mocno ograniczona, "nie napawają optymizmem". Dopytywał, czy miasto będzie w stanie zwolnić przedsiębiorców np. z podatku od nieruchomości lub wstrzymać opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu (sekretarz miasta Robert Pająk poprosił o sformułowanie pytań na piśmie).

Radny Lipiejko zaapelował także do mieszkańców miasta, by ci, w miarę możliwości, wspierali lokalną gastronomię, zamawiając dania na wynos lub z dowozem.

kwk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henryk Z. #2998108 | 10.10.*.* 30 paź 2020 22:35

  Przebudowa byłego dworca kolejowego przewidziana na przyszły rok. Jednak Urząd Miasta pośpieszył się i to bardzo ( żeby i innych sprawach miał takie przyśpieszenie ), wręczając wypowiedzenie 3 podmiotom gospodarczym dzierżawione pomieszczenia w budynku już na początku lipca. Opuścić swoje pomieszczenia nakazano z dniem 30 września. ( Dzierżawili około 15 - 20 lat). Termin opuszczenia został dotrzymany. Firma przewozowa przeniosła się do budynku na ul . Hubalczyków. Pozostałe przestały istnieć. W/g mojej wiedzy od dwóch podmiotów miasto za sam czynsz co miesiąc otrzymywało około 1600zł + odprowadzany podatek dochodowy. Dwie osoby zasiliły grono bezrobotnych. Przez całą zimę pomieszczenia będą nie ogrzane.( Pod pomieszczeniami znajdują się rozległe zimne i wilgotne piwnice) . Po co był taki pośpiech . Można było zezwolić ludziom dalej pracować i otrzymywać pieniądze, nie dokładając nic. Czyżby miasto miało nadmiar pieniędzy . Chociaż wydaje mi się , ze z budżetem miasta jest nie najlepiej . Zawsze podczas każdej sesji Rady Miasta idzie ostry bój , nawet o niezbyt wysoką kwotę pieniężną. A tu gotowy pieniądz został zlekceważony . Ktoś za to powinien odpowiedzieć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ale jaja Ale jajca #2997573 | 10.10.*.* 30 paź 2020 13:55

   Radni obradowali o " ograniczeniu rozprzestrzeniania się Coronawirusa " - jaja sobie robicie czy macie mieszkańcow za durni. Burmistrz jest z lewicy i dzieki koalicji z Nadolnym rzadzi w powiecie a lewacy podsycaja niepokoje i mobilizuja wszelkie dziadostwo do protestów a więc rozprzestrzenuania sie zarazy. Nie słyszalem by Burmistrz , radny czy Starosta wyszedł do protestujacych z apelem o zaprzrstanie zgromadzeń. Lewaccy siewcy śmierci stwarzają zagrozenie dla wszystkich mieszkańców judzeni przez ich liderów a ci obradują i mają wyborców za durni

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  2. Chetnie #2997520 | 10.10.*.* 30 paź 2020 13:12

   Tylko skąd wziąć pieniążki na te dania na wynos, coraz gorzej się robi, największy zakład pracy i turbina napędzająca Bartoszyce czyli granicą zamknięta, reszta to budżetówka i trochę drobnicy prywatnej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5