Będzie protest rolników. W środę zablokują rondo pod Bartoszycami

2020-10-19 12:50:00 (ost. akt: 2020-10-21 08:15:26)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Na najbliższą środę (21 października) rolnicy z powiatu bartoszyckiego zaplanowali protest przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zwanej popularnie "Piątką Kaczyńskiego". Bedą utrudnienia w ruchu.
- Od godziny 10 będziemy blokowali rondo krzyżujące drogi krajowe nr 51 i 57 w Szwarunkach - powiedział nam jeden z organizatorów protestu Maciej Kulesza - rolnik z Krawczyk pod Bartoszycami.

- Na miejscu może pojawić się od 50 do 100 ciągników rolniczych - dodał.

Poinformował też, że po godzinnej blokadzie, ciągniki pojadą do Bartoszyc i tam przez jakiś czas poruszać się będą zgodnie z przepisami i zasadami ruchu drogowego.

- W czasie blokady ronda ruch będzie puszczany co około 10 minut. Protest zgłosiliśmy już odpowiednim organom. Nie chcemy nikomu z mieszkańców, czy kierowców utrudniać życia i przemieszczania się jednak jest to jedyna forma protestu, który może dotrzeć do rządzących. Czujemy się oszukani przez rząd i liczymy na wyrozumiałość i wsparcie naszego protestu. Za ewentualne utrudnienia już w tej chwili przepraszamy - mówił Maciej Kulesza.

- Skutki tej ustawy dotyczą nas wszystkich a nie tylko rolników. Jest to po prostu niszczenie polskich producentów żywności - mówił organizator protestu.

Przypomnijmy, że ustawa uchwalona w nocy 18 września zakładała zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Sejm uchwalił nowelę głosami 356 posłów. 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Projekt jest autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W wypowiedziach medialnych wspierał go prezes PiS Jarosław Kaczyński. W głosowaniu w Sejmie udział wzięło 229 posłów klubu PiS. Za ustawą głosowało 175 członków Prawa i Sprawiedliwości.

Sejm uchwalił nowelę głosami 356 posłów. 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt głosowało 38 posłów z klubu PiS, w tym wszyscy z Solidarnej Polski - 19. Sześciu parlamentarzystów klubu PiS nie głosowało.

Za przyjęciem ustawy zagłosowali wszyscy politycy Lewicy. Także zdecydowana większość przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Przeciw było tylko czterech.

Ustawa trafiła do Senatu, który 14 października 2020 roku wprowadził do niej 36 poprawek.

Senatorowie zdecydowali między innymi, że hodowla zwierząt futerkowych będzie mogła być prowadzona na dotychczasowych zasadach do 31.07.2023 r., a prowadzenie działalności w zakresie tzw. uboju rytualnego będzie mogło się odbywać jak do tej pory do 31.12.2025 r.

W poprawkach określono też zasady realizacji roszczeń wobec Skarbu Państwa o odszkodowanie związane z koniecznością dostosowania się do wymogów ustawowych w zakresie hodowli zwierząt futerkowych i prowadzenia działalności dotyczącej tzw. uboju rytualnego.

Jednocześnie senatorowie zdecydowali, że z nowelizacji wykreślony zostanie wymóg pozbawienia świadomości w przypadku poddawania ubojowi drobiu w sposób przewidziany przez obrządek religijny związku wyznaniowego.

Protest rolników będziemy relacjonowali na żywo.

Andrzej Grabowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alfa #2989957 | 10.10.*.* 22 paź 2020 11:15

  Biedni rolnicy, traktory za milion zł, kredyty na preferencyjnych warunkach itd. przecież ich guru Lepper mówił że wejście dla nich do unii to koniec, a wyszli na tym najlepiej. Teraz ten śmieszny małolat na k. miesza i tyle. Rolnicy zawsze płaczą, bo duch, bo mokro. Wiecznie im źle, a to są bambry i tyle. Niech idą do fizycznej pracy. Ktoś też może się wkurzyć jak nie dojedzie gdzieś na czas i będzie dym, bo oni w grupie i w traktorze za milion to bohaterzy. Brać się za robotę a nie płakać jak dzieci.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2989340 | 83.5.*.* 21 paź 2020 12:21

  Chcieliśta PiS to mata PiS! Wybory to zabawa ale nie dla idiotów...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wracający w rodzinne strony #2989279 | 5.173.*.* 21 paź 2020 11:28

  Jest mi bardzo przykro dzięki temu wydarzeniu tracę szacunek do rolników w dobie korona wirusa kiedy ruch też karetek bliskich do rodziny opiekujących się innymi którzy też wiążą koniec z końcem powoduje że mogą stracić pracę lub nie daj Boże kogoś bliskiego. Nie zwracacie uwagi że mamy ograniczony czas na działanie. Jadę właśnie na pogrzeb mojego dobrego kolegi jadę komunikacją publiczną. Dziękuję Wam pięknie że nie zdarzę na te smutną dla mnie uroczystość w ten sposób tylko tracicie panowie rolnicy. Ciekawi mnie jakie było by nastawienie społeczeństwa gdyby teraz jechała karetka na sygnale i przez was nie zdążyła dojechać na czas. Opinia publiczna was rozliczy i nie wstawi się za wami. Żal mi was ale nie jesteście jedynymi którzy mają ciężko w tym świecie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. JAREK K. #2989198 | 176.97.*.* 21 paź 2020 10:03

  pisory obiecali złote góry . wyborcy zagłosowali . z obietnic zostoało tylko O.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. NIK #2989193 | 31.60.*.* 21 paź 2020 10:00

  Niech wypierdalają na wschód, tam czekają z otwartymi ramionami!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5