Kolejna konferencja w starostwie. W jednych szkołach koniec kwarantann, w drugich się zaczynają

2020-10-13 12:41:27 (ost. akt: 2020-10-13 13:10:13)
Od lewej: starosta powiatu Zbigniew Nadolny, dyrektor sanepidu Mirosława Tabaka i dyrektor szpitala Sławomir Wójcik

Od lewej: starosta powiatu Zbigniew Nadolny, dyrektor sanepidu Mirosława Tabaka i dyrektor szpitala Sławomir Wójcik

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Aktualna na wtorek 13 października sytuacja epidemiczna w powiecie bartoszyckim była tematem kolejnej konferencji prasowej z udziałem starosty Zbigniewa Nadolnego, dyrektor sanepidu Mirosławy Tabaki i dyrektora szpitala Sławomira Wójcika.
Wtorkowe spotkanie starosta powiatu rozpoczął od złożenia życzeń pracownikom służby zdrowia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego. Następnie przeszedł do omawiania aktualnych statystyk epidemiologicznych. Podkreślił, że od piątku 9 października znacznie spadła liczba mieszkańców objętych kwarantanną. W poszczególnych dniach liczby przedstawiały się następująco: piątek — 1322 osoby, sobota — 1200, niedziela — 575, poniedziałek — 349, wtorek — 197.

Od soboty mamy też w powiecie więcej ozdrowień niż nowych zakażeń. Tutaj sytuacja wyglądała następująco: sobota — 29 wyzdrowień/2 zakażenia, niedziela — 20/1, poniedziałek — 7/1, wtorek — 8/1.

Starosta przekazał też, że spośród aktualnie zakażonych mieszkańców, trzy osoby są hospitalizowane.

— Źródła zakażeń są coraz bardziej rozproszone, przez co trudniej je lokalizować i im zapobiegać. Trzeba więc cały czas pamiętać o zachowywaniu dystansu, dezynfekcji rąk oraz zasłanianiu ust i nosa. Bez tego będziemy zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla innych osób — podkreślał Zbigniew Nadolny.

Znaczący spadek liczby osób w nałożonej przez sanepid kwarantannie to efekt zakończenia izolacji uczniów i przedszkolaków z placówek w Bartoszycach i Żydowie oraz ich rodzin. Jak poinformowała Mirosława Tabaka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach, kwarantanny zakończyły się w szkole w Żydowie (oddział przedszkolny), przedszkolu nr 9 w Bartoszycach (dwie grupy), Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Bartoszycach (uczniowie z pięciu klas), SP nr 1 w Bartoszycach (oddział przedszkolny oraz klasy IV-VIII) oraz przedszkolu Stokrotka (jedna grupa).

Niestety, dzisiaj okazało się, że dodatni wynik na obecność koronawirusa stwierdzono u ucznia z SP nr 1 w Bartoszycach oraz nauczycielki pracującej w "Jedynce" i SP nr 4. Tym samym kwarantannę rozpoczynają cztery klasy z SP nr 1 i trzy z "Czwórki" (oraz wszyscy domownicy).

Mirosława Tabaka podkreślała, że przy tak dużej liczbie osób wysyłanych na kwarantannę, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pracują po kilkanaście godzin dziennie.

— Musimy dodzwonić się do bardzo dużej liczby osób, przeprowadzić wywiady, przygotować decyzje. Procedura powtarza się w momencie, kiedy kwarantanna się kończy — mówiła Mirosława Tabaka. — Mieszkańcy na ogół współpracują z nami i są wyrozumiali. Życzyłabym sobie jednak bardziej szczerych wypowiedzi osób, z którymi rozmawiamy — dodała szefowa sanepidu.

Podczas konferencji głos zabrał również dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach Sławomir Wójcik. Powiedział on, iż zakażenia dotknęły osoby pracujące w szpitalnej aptece, gdzie została tylko jedna osoba. Zapowiedział też ograniczenie odwiedzin tylko do absolutnego minimum. Dodał również, że kilka dni temu otrzymał informację, że "w sobotę zabrakło miejsc na oddziałach zakaźnych szpitali covidowych w naszym województwie".

Sławomir Wójcik odniósł się także do coraz większej liczby osób sceptycznie podchodzących do pandemii i koronawirusa. W ostatni weekend protestowały one w większych miastach naszego kraju, pojawiły się m.in. w Olsztynie.

— Powiem mocno: jeżeli głupi czegoś nie rozumie, to nazywa to głupotą. Niech te słowa posłużą za cały komentarz — stwierdził dyrektor bartoszyckiego szpitala.

Grzegorz Kwakszys

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2985749 | 205.201.*.* 14 paź 2020 15:47

  Starostwo powiatowe Bartoszyce powinno być zlikwidowane do końca 2020 roku, placówki podległe starostwu przekazać miastu za te 100 milionów długu co starostwo zrobiło przez 10 lat przez niekompetentych urzędników którzy biorą gigantyczne pieniądze

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xug #2985557 | 10.10.*.* 14 paź 2020 11:23

   Ja tak troche z innej beczki z calym szacunkiem ale nasz Pan Starosta wygląda delikatnie rzecz ujmujac nieestetycznie

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. sw #2985484 | 10.10.*.* 14 paź 2020 09:12

   Dyrektor szpitala niech nie będzie taki nerwowy , tylko niech posłucha niezależnych ekspertów co mówią opierając się na badaniach. Jedyna słuszna narracja co ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. ludzieeee #2985434 | 10.10.*.* 14 paź 2020 07:02

   A małe dzieci z przedszkola i klas 1-3 to są bezpieczne? A co z tymi które mieszkają z dziadkami lub chorym rodzeństwem?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. Henryk Z. #2985396 | 10.10.*.* 13 paź 2020 22:18

   Wszystkim pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym, składam wyrazy uznania i wdzięczność za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka , w tym trudnym dla nas czasie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5