Plaża w Kinkajmach jest już własnością gminy. Będzie urządzona

2020-10-08 13:15:00 (ost. akt: 2020-10-08 13:42:00)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Przed sezonem letnim 2022 roku plaża nad Jeziorem Kinkajmskim może być w pełni urządzona i być miejscem strzeżonym. Gmina Bartoszyce jest już właścicielem plaży. Umowę przekazania działki podpisał z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wójt Andrzej Dycha.
— Zanim podjąłem jakieś działania w sprawie plaży w Kinkajmach, w maju ubiegłego roku pojechałem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Tam rozmawiałem o możliwościach przekazania nam plaży. Pokazałem bardzo wstępną koncepcję jej urządzenia, którą wykonał nasz pracownik — mówi wójt gminy Bartoszyce Andrzej Dycha.

Fot. Urząd Gminy Bartoszyce. Fotokopia: Andrzej Grabowski

Okazało się, że KOWR nie może "tak po prostu" przekazać plaży gminie, bo ta musi najpierw zmienić plan zagospodarowania przestrzennego w tym obszarze. Pisaliśmy o tym 1 lutego 2020 r.

— Plan został zmieniony i dostosowany do wymogów, zapadła w tej sprawie odpowiednia uchwała Rady Gminy Bartoszyce. We wrześniu podpisałem umowę z KOWR w formie aktu notarialnego i od tego momentu około 2,4-hektarowa działka nad jeziorem jest naszą własnością. Umowa zawiera warunki, aby w ciągu 10 lat została tam zrealizowana inwestycja i nie możemy tej działki sprzedać. Podpisaliśmy też protokół przekazania działki — informuje Andrzej Dycha.

Pytamy więc, kiedy plaża zostanie urządzona.

— Do budżetu gminy na przyszły rok chcę wprowadzić zadanie polegające na sfinansowaniu projektu urządzenia plaży. Samo wykonanie, w optymistycznym wariancie, może być realne przed sezonem letnim 2022 roku — odpowiada wójt.

Dodaje, że w projekcie znajdą się elementy, które są we wstępnej koncepcji urządzenia plaży: boiska sportowe, nasadzenia roślin, pole namiotowe, altany rekreacyjne, urządzenia do zabaw i fitness, miejsce na ognisko, zaplecze socjalno-sanitarne i utwardzony trakt wzdłuż linii brzegowej.

A co z samym jeziorem?

— Jezioro jest własnością Wód Polskich i jest w dzierżawie. Wkrótce spotkam się z dzierżawcą, aby zawrzeć porozumienie, umowę na możliwość korzystania z wody. Już miałem sygnały od niego, że jest jak najbardziej zainteresowany udostępnieniem nam jeziora. Tak jak na zagospodarowanie plaży, tak i na zagospodarowanie jeziora będę chciał wystąpić o środki zewnętrzne. Chcę tam stworzyć park wodny z urządzeniami do zabaw w wodzie. Nie będzie tam tradycyjnych pomostów, jakie budowano kiedyś — mówi Andrzej Dycha.

Dodaje, że w momencie uruchomienia urządzonej już plaży będzie ona w sezonie letnim strzeżona przez ratowników wodnych.

Zachód słońca nad Jeziorem Kinkajmskim
Fot. Grzegorz Kwakszys
Zachód słońca nad Jeziorem Kinkajmskim

Wójt mówi, że wkrótce też spotka się z burmistrzem Bartoszyc, gdyż także miasto jest zainteresowane urządzeniem plaży i być może będzie partycypowało w kosztach. Pytamy jeszcze o pieniądze, ale tu nie uzyskujemy odpowiedzi.

— Na razie skupiliśmy się na przejęciu plaży i cieszę się z tego, tym bardziej, że mówiono mi, iż nie da się tego zrobić. Jednak się dało, bo trzeba tego chcieć. Wcześniej były jakieś przepychanki między gminą a miastem. Moim zdaniem po prostu nie chciano się tym konsekwentnie zająć — mówi Andrzej Dycha.

Andrzej GrabowskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dzik #2982717 | 10.10.*.* 9 paź 2020 08:29

  Poprzedni wójt obiecywała kilka kadencji ze coś z plażą zrobi, ale raczej miała to gdzieś, obiecanki cacanki a inwestowała gdzieś na zapleczu!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xxs #2982404 | 10.10.*.* 8 paź 2020 14:55

  A jaka jest klasa czystości wody w jeziorze ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2982399 | 10.10.*.* 8 paź 2020 14:47

  Najpierw to jezioro przynajmniej w miejscu plaży trzeba wyczyścić i pogłębić ale to wiedzą zapewne rządzący. Sam pomysł stworzenia takiego miejsca jak najbardziej ok

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. kaalith #2982359 | 31.0.*.* 8 paź 2020 13:45

  W końcu coś do przodu. Mam nadzieję, że zamiast Kikit mieszkańcy Bartoszyc wybiorą Kinkajmy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5