Trzech księży zakażonych. W dwóch bartoszyckich szkołach uczniowie na kwarantannie

2020-10-06 14:23:52(ost. akt: 2020-10-06 16:29:17)

Autor zdjęcia: 123rf.com

Uczniowie pięciu klas z popularnej "Odzieżówki" i aż siedmiu oddziałów szkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 1 są na kwarantannie. Mieli kontakt z zakażonymi nauczycielami. Zakażonych jest trzech księży z parafii farnej.
Dziś opublikowane przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki dane epidemiologiczne dotyczące powiatu bartoszyckiego mówią o 3 nowych przypadkach stwierdzenia zakażenia i wyzdrowieniu jednej osoby. Łącznie, od początku epidemii w powiecie bartoszyckim stwierdzono 153 przypadki zakażeń koronawirusem.

Wśród tych osób są nauczyciele i w związku z tym w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 ("Odzieżówka") oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Bartoszycach część uczniów znalazła się na kwarantannie.

- Dosłownie teraz (godz. 14:30 - red.) burmistrz Bartoszyc wyraził zgodę na zawieszenie zajęć w szkole nr 1 - mówi nam Zdzisław Żytko, dyrektor Zespołu Administracji Oświaty w UM w Bartoszycach.

- Od 6 do 9 października nie będą odbywać się stacjonarne zajęcia w oddziale przedszkolnym w SP nr 1 oraz w klasach siódmych i ósmych. Łącznie na nauczanie zdalne przechodzi 7 oddziałów. Powodem takiej decyzji jest wykrycie zakażenia o jednego z nauczycieli i zarządzenie kwarantanny wobec uczniów - mówi Zdzisław Żytko.

- W naszej szkole na kwarantannie zarządzonej przez sanepid są uczniowie z pięciu klas, którzy uczestniczyli w lekcjach religii - mówi zastępca dyrektora ZSP nr 2 Jolanta Szczerbińska.

- Kwarantanna ma trwać do najbliższego piątku - dodaje.


Kolejne informacje przekazał dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli powiat bartoszycki pozostanie w tej strefie to od najbliższej soboty będzie tu obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych.

Osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić maseczek będą zobowiązane do posiadania przy sobie odpowiednich zaświadczeń lekarskich lub dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność.

- Ogłaszamy politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dezynfekcji, dystansu i maseczek. W dobie eskalacji pandemii nie ma zgody na egoizm. To jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka. To jest nasza odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale też innych osób - powiedział Adam Niedzielski.

Aktualizacja z g. 15:00
Ponieważ dowiedzieliśmy się, że zakażonymi nauczycielami mogą być księża katecheci zatelefonowaliśmy do księdza Artura Oględzkiego - proboszcza parafii św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej w Bartoszycach.

- To prawda - odparł natychmiast.

- Mamy w parafii trzech zakażonych księży, w tym dwóch uczy w szkołach. Trzecim zakażonym jestem ja sam. Wszyscy przechodzimy to zakażenie, jak na razie, bez objawów - dodaje ks. Oględzki.

Zapytany o nabożeństwa odpowiedział, że po dziś przeprowadzonej, gruntownej dezynfekcji odbywać się będą normalnie z tym, że będą je sprawować księża z dekanatu a nie księża z parafii.

Aktualizacja z g. 16:20
Właśnie dowiedzieliśmy się, że kwarantanną zostali objęci także rodzice uczniów klas 7 i 8 szkoły nr 1 oraz ich domownicy.

Andrzej Grabowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5