Strażacki Tydzień: 15 interwencji i apel przed sezonem grzewczym
2020-09-28 14:16:51(ost. akt: 2020-09-28 14:21:19)
W okresie od 21 do 27 czerwca strażacy powiatu bartoszyckiego podjęli 15 interwencji. Bilans minionego tygodnia to 14 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i 1 pożar.
W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. z wypadkiem śmiertelnym w pobliżu miejscowości Pleśno, kolizją samochodu dostawczego na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Witosa w Bartoszycach, wypompowaniem wody z zalanej piwnicy w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Wajdy w Bartoszycach, usuwaniem powalonych drzew i konarów (3 interwencje) oraz prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej wobec mężczyzny, u którego stwierdzono brak oznak krążenia.
W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy ponadto 7 zdarzeń związanych ze zwalczaniem zagrożenia epidemiologicznego wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2. Działania te polegały na wykonywaniu pomiarów temperatury u osób przekraczających granice na przejściu granicznym w Bezledach.
Jedynym pożarem jaki zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu był pożar drzewa przy drodze powiatowej w miejscowości Dzietrzychowo.
W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane właściciel lub zarządca lub zarządca budynku ma obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku.
Przepisy przeciwpożarowe nakładają dodatkowo obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresie ich użytkowania. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego zanieczyszczenia należy usuwać co najmniej:
— raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
— raz na 6 miesięcy od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. olej opałowy, gaz ziemny),
— raz w miesiącu od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej).
— raz na 3 miesiące od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
— raz na 6 miesięcy od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. olej opałowy, gaz ziemny),
— raz w miesiącu od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej).
W ww. obiektach lub ich częściach należy ponadto usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Czyszczenie przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. Wymóg ten nie dotyczy jedynie budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, gdzie usunięcia zanieczyszczeń możemy dokonać samodzielnie. Warto w tym przypadku zajrzeć do polisy ubezpieczeniowej i sprawdzić, czy w naszym budynku ubezpieczyciel nie wymaga, aby czyszczenia dokonała osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla (czadu), dymu lub tzw. czujek 2w1. Te proste urządzenia są w stanie skutecznie zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o pojawieniu się zagrożenia, co umożliwi szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność.
st. kpt. Piotr Kowalski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez