Tydzień z koronawirusem. Powiat bartoszycki opuści jutro żółtą strefę. Ostatniej doby wyzdrowiało 51 osób

2020-09-04 10:24:57 (ost. akt: 2020-09-04 10:47:41)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

ZDROWIE || Gwałtowny wzrost liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem spowodował, że od końca ubiegłego tygodnia powiat bartoszycki był w żółtej strefie obostrzeń sanitarnych. Nowe ognisko zakażeń wykryto wśród uczestników kolejnego wesela. Po tygodniu powiat wróci do strefy zielonej.
Kiedy w środę 26 sierpnia oddawaliśmy do druku poprzedni numer "Gońca", Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie informował o 48 zakażeniach koronawirusem w powiecie bartoszyckim i 2 osobach, które ozdrowiały.

Niestety, kolejnego dnia nastąpił ponad 50-procentowy wzrost liczby osób, u których potwierdzono zakażenie. Zakażonymi okazały się: 3 dziewczynki i 2 chłopców, 5 młodych kobiet, 5 młodych mężczyzn, 5 kobiet w średnim wieku, 4 mężczyzn w średnim wieku, starsza kobieta, 2 starszych mężczyzn (27 mieszkańców powiatu).

Łączna liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 75. Ogniskiem zakażenia okazało się jedno z wesel odbywających się na terenie powiatu bartoszyckiego. Potwierdził to w rozmowie telefonicznej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko.

— Około połowa uczestników tego wesela, czyli 23 osoby, jest zakażonych. Cztery kolejne zakażenia są z innego źródła — mówiła z kolei Mirosława Tabaka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach.

— Za waszym pośrednictwem apeluję, aby nie uczestniczyć obecnie w żadnych weselach — dodała zdecydowanie.

Bardzo dynamiczny wzrost liczby zakażeń spowodował, że powiat bartoszycki, jako jedyny z naszego województwa, trafił do tzw. strefy żółtej ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Oznacza to m.in., że wesela mogą być organizowane dla 100, a nie 150 osób, zaś w lokalach i ogródkach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Nie zmieniły się natomiast zasady związane z obowiązkiem zakrywania nosa i ust maseczką lub przyłbicą.

Nadal obowiązek ten jest wymagany w zamkniętych pomieszczeniach, czyli urzędach, sklepach, biurach, lecz nie na zewnątrz. Jeśli nasz powiat trafi do strefy czerwonej, wówczas pojawi się też obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Powiat nie trafił do strefy czerwonej tylko wraca do zielonej. Stało się tak, bo w kolejnych dniach wzrost liczby stwierdzonych zakażeń nie był już tak dynamiczny.

W piątek 28 sierpnia liczba osób, u których stwierdzono zakażenie wzrosła o jedną. Dzień później w przedstawianych przez urząd wojewódzki statystykach nie było w naszym powiecie nowych przypadków zakażeń.

W przedostatnim dniu sierpnia liczba osób z koronawirusem wzrosła o jedną, ale też to siedem osób ozdrowiało (dwie dziewczynki, trzech mężczyzn w średnim wieku, starsza kobieta i starszy mężczyzna).

Kolejny dzień znów przyniósł pozytywne informacje, bo liczba stwierdzonych zakażeń nie wzrosła, a ozdrowiały kolejne cztery osoby (młoda kobieta, młody mężczyzna, kobieta i mężczyzna w średnim wieku).

Nowych zakażeń i ozdrowień nie odnotowano w raportach z 1, 2 i 3 września. Dziś (4 września) liczba stwierdzonych zakażeń znów wzrosła o 1. Stwierdzono zakażenie u starszego mężczyzny, ale za to liczba ozdrowieńców wyniosła aż 51.

Liczba stwierdzonych zakażeń według dzisiejszych statystyk to 78. Ozdrowieńców mamy 69, czyli liczba aktywnych zakażeń to już tylko 9.Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5