Po sesji w powiecie: zarząd z absolutorium, powiat zwróci miastu pieniądze, nie zabrakło spraw oświatowych

2020-06-30 13:05:23 (ost. akt: 2020-06-30 13:44:01)

Autor zdjęcia: TVK Bart-Sat/screenshot

Niczym w szkolnych ławkach zasiedli we wtorek 30 czerwca radni biorący udział w kolejnej sesji Rady Powiatu Bartoszyckiego. Obrady odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach.
W temacie szkolnictwa podjęto np. kilka uchwał. Dotyczyły one m.in. zmian nazw dwóch zespołów szkół w Bartoszycach, w których słowo "ponadgimnazjalnych" zastąpiono słowem "ponadpodstawowych".

Na wniosek dyrektora Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Janusza Korczaka w Bartoszycach z miejscem dla 30 dzieci, dokonano jej przekształcenia na Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą nr 1 im. Janusza Korczaka (z miejscem dla 12 dzieci) oraz utworzono placówki nr 2 (z miejscem dla 11 dzieci) i nr 3 (z miejscem dla 10 dzieci).

Zmiany wynikały z przepisów Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku.

Omawiając uchwały podjęte przez Zarząd Powiatu starosta Jan Zbigniew Nadolny poinformował m.in. o odwołaniu dotychczasowego dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach i powierzeniu tych obowiązków Alicji Lemiesz. Więcej o dowołaniu chciał się dowiedzieć radny Ryszard Zduniuk, ale przewodniczący rady Lech Darski, powołując się na przepisy RODO powiedział, że "sprawy osobowe nie mogą być rozpatrywane publicznie na sesji". Dodał jeszcze, że sprawa odwołania dyrektora jest "w toku".

Z kolei radny Piotr Stapaj zaapelował do Zarządu Powiatu o wypłatę nauczycielom pieniędzy za godziny ponadwymiarowe. Powołał się przy tym na słowa ministra edukacji narodowej podczas jego niedawnej wizyty w Bartoszycach, który powiedział, że nie ma powodu, aby takie godziny nie były wypłacane. W odpowiedzi starosta Nadolny stwierdził, że Zarząd Powiatu spotka się z dyrektorami szkół i porozmawia z nimi o tej kwestii.

Wtorkowa sesja była tą, podczas której przedstawiony został raport o stanie powiatu bartoszyckiego za 2019 rok. Szereg uwag do niego zgłosił radny Grzegorz Mucha. Zaapelował on na koniec, by w przyszłości rada podjęła uchwałę, która określiłaby co, w raporcie powinno się znaleźć.

Raport wiązał się z udzieleniem Zarządowi Powiatu wotum zaufania. Za tym głosowało 11 radnych, dwóch było temu przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zarząd otrzymał również absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Tutaj decyzja radnych była jednomyślna i przycisk "za" wcisnęło wszystkich 14 obecnych podczas obrad osób.

W obradach uczestniczył m.in. dyrektor szpitala powiatowego w Bartoszycach Sławomir Wójcik. Poinformował on, iż w placówce przestaje działać oddział wczesnego usprawniania i terapii matki. Od 1 sierpnia dzieci w wieku 0-3 lat będą rehabilitowane w szpitalu dziecięcym w Olsztynie. Powiedział też o pracach nad utworzeniem od przyszłego roku oddziału neurologicznego z oddziałem udarowym.

Radni podjęli też uchwałę, na mocy której powiat zwróci samorządowi miasta Bartoszyce pół miliona złotych, które pożyczył od niego pod koniec 2018 roku. Pieniądze te przeznaczone zostaną na dofinansowanie przebudowy ulicy Nad Łyną.

kwk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zibi #2946052 | 88.220.*.* 9 lip 2020 15:10

  PiS robi robi wszystko aby Duda wygrał wybory prezydenckie. Cały rząd włącznie z premierem Morawieckim jest zaangażowany w kampanię wyborczą i jeżdżą po Polsce agitując za Dudą. Mieszkańcy miast mają w skrzynkach pocztowych ulotki szkalujące Trzebiatowskiego. Nie liczą się z kosztami. Za to wszystko płacą podatnicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2944439 | 88.220.*.* 6 lip 2020 09:20

  W sprawie płac dla nauczycieli starosta odsyła do dyrektorów szkół. Cwane posunięcie ale rzecz że tym szkołom nie przekazuje funduszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ciekawy #2942432 | 77.114.*.* 2 lip 2020 11:47

  Ciekawe czy potrafi dotrzymać słowa i wypłaci nauczycielom należne nadgodziny, tak jak obiecał przy ministrze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Uczeń #2942211 | 31.0.*.* 1 lip 2020 22:19

   A co z łączonymi klasami w Żeromie? Od 2 semestru miały być rozdzielone-tak było obiecane. A tu nic nie słychać o rozdzieleniu, A MAMY LIPIEC!!! Mam nadzieję, że znajdą się na to pieniądze od nowego roku szkolnego. NIE DA SIĘ PRACOWAĆ W 36 CIO OSOBOWEJ KLASIE!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kindersztuba #2941714 | 83.6.*.* 1 lip 2020 07:37

   Już nawet nie pytam dokąd może nas zaprowadzić polityka uprawiana w garniturze i trampkach. Im większa aktywność i pokazywanie takich polityków tym mniej głosów na Andrzeja Dudę w II Turze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5