Sesja rady miasta: burmistrz z absolutorium, pewien kompromis w sprawie przedszkolnych kuchni

2020-06-25 15:47:56 (ost. akt: 2020-06-25 16:32:01)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Bartoszyce burmistrz Piotr Petrykowski otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium, ale najwięcej miejsca znowu poświęcono reorganizacji dostarczania posiłków w przedszkolach.
Temat wprowadzenia do przedszkoli żywienia w formie cateringu powrócił jeszcze przed sesją. Pod budynkiem Bartoszyckiego Domu Kultury znowu zebrała się grupa rodziców, która protestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Było ich mniej niż blisko miesiąc wcześniej, ale liczyli, że uda się jeszcze coś w tej sprawie zmienić, chociaż miasto zdążyło już dokonać otwarcia ofert w przetargu na usługę cateringową.

— Nie poddajemy się, bo wiemy, że będzie bardzo trudno wrócić do kuchni, które zostaną zlikwidowane. Rozmawiałam z mamą dziecka, które nie dostało się do przedszkola. Burmistrz zorganizował dla tych rodziców spotkanie, a my jak zwykle zostaliśmy pominięci — mówiła Mariola Dawidowicz, jedna z protestujących matek.

Protest rodziców przed sesją
Fot. Grzegorz Kwakszys
Protest rodziców przed sesją
Temat zastąpienia posiłków przygotowywanych w kuchniach cateringiem był wywoływany podczas sesji kilka razy. Najdłuższa dyskusja wywiązała się w punkcie dotyczącym zmian w budżecie miasta. Burmistrz zaproponował bowiem autopoprawkę. Według niej miasto przeznaczyłoby w tym roku 444 tys. zł na obsługę cateringu oraz 70 tys. zł na przystosowanie pomieszczeń na sale dydaktyczne. Dzięki temu wszystkie dzieci znajdą miejsce w bartoszyckich przedszkolach.

Podczas dyskusji rozmawiano o ofertach, które wpłynęły w przetargu, zastanawiano się, czy dobrym rozwiązaniem jest podpisywanie od razu trzyletniej umowy z firmą, która wygra przetarg, kolejny raz zwracano też uwagę, że w całej sprawie zabrakło komunikacji z rodzicami przedszkolaków, powtarzano ich obawy co do wprowadzanych zmian.

Szukano również prób kompromisu, pojawiały się różne pomysły. Kompromisem ma być pozostawienie "na wszelki wypadek" w przedszkolach nr 2 i 6 kuchennego sprzętu.

— To spory kompromis. Pozwoli on nam na zabezpieczenie błędów, jakie ewentualnie może wykonać przedsiębiorca, który wygra przetarg — powiedział po sesji burmistrz Piotr Petrykowski.

Natomiast w przedszkolu nr 9 oraz w przedszkolu integracyjnym nr 4 kuchnie zostaną zlikwidowane. Tam też stworzone zostaną miejsca dla dodatkowych grup przedszkolaków.

— Dzięki decyzjom, które zostały dzisiaj podjęte, rodzice 50 dzieci, które wcześniej nie zostały przyjęte do przedszkoli, mogą spać spokojnie — dodał burmistrz, bo radni przegłosowali wspomnianą wcześniej autopoprawkę

Natomiast od września przyszłego roku powinno ruszyć w mieście kolejne przedszkole. Znajdować się ono będzie w budynku po byłej gazowni przy ul. Pieniężnego. Podczas sesji burmistrz powiedział, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, obiekt ten zostanie przejęty przez miasto za darmo do końca sierpnia tego roku.

Czwartkowa sesja miała charakter absolutoryjny. I burmistrz Bartoszyc takie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu otrzymał. Za udzieleniem mu go głosowało 17 radnych, troje wstrzymało się.

Wcześniej odbyła się też krótka dyskusja nad "Raportem o Stanie Gminy Miejskiej Bartoszyce za 2019 rok" (jest on do pobrania na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Burmistrz omówił go, przedstawiając m.in. ubiegłoroczne inwestycje oraz robiąc "przegląd" miejskich spółek i jednostek budżetowych. Dyskusję wieńczyło głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza. Także tutaj rada była temu przychylna: 15 osób było "za", 4 "przeciw", a jedna wstrzymała się.

Podczas sesji burmistrz poinformował też, że od lipca znowu będzie przyjmował mieszkańców miasta (do tej pory przyjęcia interesantów były zawieszone). Spotkania będą odbywały się we wtorki w g. 13-15, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Mieszkańcy będą musieli być w maseczkach ochronnych i poddać się dezynfekcji dłoni przy wejściu do urzędu. Czas spotkania z burmistrzem będzie wynosił 15 minut.

Radni podjęli również uchwałę, na mocy której parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bartoszycach otrzyma dotację 30 tys. zł na wykonanie prac budowlanych, konserwatorskich i remontowych związanych z renowacją gotyckiego portalu i lica ścian kościoła.

Zdecydowano również o drugiej edycji budżetu obywatelskiego. W pierwszej do głosowania dopuszczono 10 zgłoszonych przez mieszkańców zadań, a wygrała odbudowa chodnika przy ul. Żeromskiego.

W tym roku na budżet obywatelski przeznaczonych będzie 40 tys. zł, czyli o 10 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. W drugiej połowie lipca mieszkańcy będą mogli składać wnioski do budżetu, jednak każdy będzie musiał mieć poparcie co najmniej 20 mieszkańców miasta, przy czym jedna osoba może poprzeć jeden projekt.

Grzegorz Kwakszys

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Złote usta #2939353 | 5.173.*.* 25 cze 2020 22:48

    Brawo dla pani radnej Krystyny D. właśnie tak trzeba gasić powiatowye celbrytki . Ta niedowidząco słysząca osoba, robi sobie kampanię za kasę powiatu, a w gruncie rzeczy jest żadnym specjalistą. Płaczka trzaskającą drzwiami

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5