Najlepsi "Zwolnieni z teorii" uczą się w "Elizce"

2020-06-09 09:39:35(ost. akt: 2020-06-09 09:52:17)

Autor zdjęcia: archiwum grupy projektowej

BARTOSZYCE|| Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach zajęło 6 miejsce w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. Jest to 1 miejsce w naszym województwie. To efekt realizacji aż 12 projektów społecznych przez uczniów tej szkoły.
W Polsce jest prawie 300 szkół średnich, które biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Projektów Społecznych "Zwolnieni z teorii". Jest wśród nich Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach.

Ranking, w którym szkoła jest szósta w Polsce nie opiera się na wynikach matur, czy średniej ocen uczestników. To ocena projektów społecznych i ich realizacji. Ważne, że są to własne projekty społeczne, uwzględniające specyfikę lokalnego środowiska. Tworzone są przez samych uczestników.

Olimpiada "Zwolnieni z teorii" to odpowiedź na brak u młodych ludzi, wychodzących na rynek pracy, praktycznych kompetencji. Pożądanymi umiejętnościami są m.in. praca w zespole czy skuteczna komunikacja, a tych umiejętności młodzieży brakuje.

Podczas udziału w projektach w ramach "Zwolnionych z teorii" uczestnicy mają za zadanie trenować te umiejętności. Ucząc się dla siebie w praktyce, uczestnicy działają na rzecz innych.

Podczas tegorocznej, wirtualnej gali "Zwolnionych z teorii" podkreślano, że jest to olimpiada pozwalająca zdobyć takie umiejętności, których nie da się zdobyć podczas tradycyjnych zajęć lekcyjnych.


W popularnej "Elizce" realizowano aż 12 projektów: Accept — samoakceptacja, Edu-club — nowoczesne sposoby nauczania, Happy End — problem depresji, Krótka piłka — aktywność fizyczna najmłodszych, Let's all Help! — prawa zwierząt, Miłość — problem bezdomności zwierząt, "Plaga" XXI wieku — choroby XXI wieku, Po prostu TY — samoakceptacja, Prawi w sieci 2 — bezpieczeństwo w sieci, Szanuj bezdomnego jak siebie samego — problem bezdomności ludzi, Świadek pół-rzeczywistości — problem fonoholizmu, TOlerancJA - to ja! — akceptacja i tolerancja wśród ludzi.

Fot. archiwum grupy projektowej

— W tym roku szkolnym w projekty zaangażowanych było 64. uczniów. Jeden z nich "Po prostu Ty" walczy o nagrodę za najlepszy projekt w województwie i Polsce. Ogłoszenie wyników 16 czerwca — mówi Katarzyna Zagajewska-Sycz, nauczycielka, która wraz z Olgą Chilmanowicz opiekuje się młodzieżą uczestniczącą w projektach.

Zapytaliśmy ją o to jakie wartości dla nauczyciela niesie z sobą pomoc w realizacji projektów realizowanych przez uczniów?

— Pomoc uczniom przy realizacji projektów społecznych, z perspektywy nauczyciela, niesie ogromną korzyść. Przede wszystkim uczy nas sposobu myślenia młodych ludzi, ich światopoglądu i postrzegania rzeczywistości. Nauczyciel ma lepszą sposobność poznania uczniów, ich predyspozycji, zainteresowań i talentów, którymi niejednokrotnie nie mają możliwości wykazać się podczas tradycyjnych zajęć ławkowo-podręcznikowych. Jako nauczyciel, czerpię też ogromną satysfakcję, obserwując realne, zespołowe zaangażowanie młodych ludzi, ich wrażliwość, kreatywność i - co ważne - pokonywanie indywidualnych barier, o których otwarcie mówią — mówi Katarzyna Zagajewska-Sycz.

— Łączą nas teraz stosunki mniej oficjalne. Mamy wspólny, jasno określony cel - a w dążeniu do jego realizacji role są nieco odwrócone - to uczniowie są decydentami, zaś nauczyciel staje się partnerem, który wspiera i motywuje młodzież, doradza, pomaga w rozwiązywaniu trudności. Myślę, że te relacje bardziej służą budowaniu autorytetu nauczyciela, niż system nakazowo-zakazowy — dodaje.

Dość podstępnie zapytaliśmy dyrektor ZSP nr 2 Urszulę Petrykowską, czy wie o jakim sukcesie uczniów chcemy z nią rozmawiać?

— Sukcesów mamy bardzo dużo, ale pewnie o szóstym miejscu w kraju w rankingu "Zwolnieni z teorii"? - odpowiedziała dodając, że kilka razy sprawdzała, czy to na pewno jej szkoła ma tak wysokie miejsce.

— Jestem dumna z naszej wspaniałej młodzieży i kieruję ukłony wobec pań Katarzyny Zagajewskiej-Sycz i Olgi Chilmanowicz, które w czasie wolnym i z wielkim zaangażowaniem pomagały uczniom w realizacji tych projektów. Na pewno będziemy się chwalić tym sukcesem a ja będę wspierała takie działania w kolejnych latach - mówi Urszula Petrykowska.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (9 czerwca) wydaniu m.in.


Radni ocenią prezydenta Olsztyna
Za dwa tygodnie w Olsztynie Rada Miasta będzie głosowała absolutorium dla prezydenta Piotra Grzymowicza. Radni opozycji z klubu PiS już zapowiedzieli głosowanie za jego odrzuceniem. Nie wykluczają też referendum.

Fatalny weekend zamknął kopalnie
To był najgorszy weekend od początku epidemii. Ponad tysiąc zakażonych w kraju, z czego najwięcej w województwie śląskim. Stąd też rządowa decyzja o zamknięciu kopalni, która budzi wiele kontrowersji.

Mazury czekają na bon
Nie 1000 zł na etacie dla pracownika, a 500 zł i to na każde dziecko — tak ma wyglądać bon turystyczny w nowej formule. Tak wynika z wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. Za te pieniądze ma być sfinansowany letni wypoczynek.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xum #2931779 | 5.173.*.* 9 cze 2020 18:39

    jednym z sukcesow jest jaranie fajek ,plucie siemka i przeklinanie pod blokami przy ul.Krótkiej

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5