Wypożycz fantom od strażaków i weź udział w szkoleniu online z ratowania życia

2020-04-27 18:28:31(ost. akt: 2020-04-27 18:40:24)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Chcesz nauczyć się prawidłowo przeprowadzać resuscytację? Umożliwi ci to zdalne szkolenie przeprowadzone przez bartoszyckich strażaków. Odbędzie się ono 10 maja.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach nie rezygnują z działań profilaktycznych. Nie mogą prowadzić normalnych szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, więc przenoszą je do internetu. A do tego oferują wypożyczenie niezbędnego do ćwiczeń sprzętu.

Otóż każdy chętny może wypożyczyć od strażaków fantom niemowlaka, dziecka lub dorosłego. Na takich urządzeniach ćwiczy się resuscytację krążeniowo-oddechową. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie szkolenia online. Odbędzie się ono 10 maja i będzie miało albo formę transmisji na żywo, albo zostanie odtworzone.

Jak zapowiadają organizatorzy, szkolenie będzie obejmowało m.in. udzielanie pierwszej pomocy w obecnych warunkach, kiedy zbliżanie się do drugiej osoby może powodować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Strażacy mają do wypożyczenia 11 fantomów. Część z nich została już zamówiona. Pozostało jeszcze kilka sztuk, ale jeśli pula się wyczerpie, a zainteresowanych wciąż będzie przybywało, strażacy zapowiedzieli, że postarają się o kolejnych 10 fantomów.

Jak je wypożyczyć? Wystarczy napisać do strażaków pod postem na Facebooku. Ci zapowiadają, że po pandemii powrócą do tradycyjnych szkoleń.

Szkolenie odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Bliskości, organizowanego przez nieformalną grupę Chusty Bartoszyce.

kwk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (27 kwietnia) wydaniu m.in.


ks. Norbert BujanowskiJest mi po prostu wstyd!
Aż trudno uwierzyć, że najpierw wielu ludzi dziękowało służbie zdrowia za walkę z koronawirusem, żeby kilka dni potem spadł na nich hejt. Są szykanowani. Głos w tej sprawie zabrał ks. Norbert, który opublikował poruszający list.

Miasto samo się nie sprząta
Pracujemy na pierwszej linii frontu, z narażeniem zdrowia, a może i życia, ale ludzie oczekuje, że będziemy niewidzialni — mówią pracownicy firmy Remondis, którzy dbają o to, by olsztynianie w czasie kwarantanny nie brodzili w śmieciach.

Tyle samo pytań, ile niewiadomych
Teoretycznie 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, ale wciąż nie wiemy, jak i kiedy będziemy wybierali głowę państwa. Na razie trwają przepychanki prawne. I to w czasie, kiedy Polacy boją się o życie z powodu koronawirusa.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5