Uczniowie "mechaniaka" (i nie tylko) podzielili się swoją krwią

2020-03-09 09:07:42(ost. akt: 2020-03-09 09:18:54)

Autor zdjęcia: Mariola Maciejewska

Zorganizowana w czwartek 5 marca w ZSP nr 1 w Bartoszycach akcja krwiodawstwa była dedykowana wszystkim kobietom z okazji ich marcowego święta. Oczywiście mile wdzianie były wszystkie osoby chcące podzielić się bezcennym i niezastąpionym lekiem — swoją krwią.
W akcji wzięło udział 21 osób. Krew oddawali uczniowie i nauczyciele. Cztery osoby zostały zdyskwalifikowane z różnych przyczyn, a sześć oddało krew po raz pierwszy, choć niektóre z nich bardzo się bały, ale ostatecznie przezwyciężyły strach przed igłą.

Podsumowując, frekwencja była niższa niż podczas wcześniejszych akcji. W głównej mierze za przyczyną trwającego sezonu przeziębieniowo-grypowego.

Należy wspomnieć, że dotychczas nie wynaleziono leku zastępującego krew. Może być ona pozyskana tylko od żywego człowieka, a przecież, jak widać, nie każdy z nas może ją oddać. Bardzo ważna jest więc edukacja na temat roli honorowego dawstwa krwi w ratowaniu ludzkiego życia.

Najprostsze kryteria kwalifikacyjne to dobry stan zdrowa, waga min. 50 kg, wiek od 18 do 65 lat. Jednorazowo oddajemy 450 ml krwi.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękuję. Ich postawa jest szlachetna i godna naśladowania! Za wsparcie i pomoc przy organizacji dziękuję również właścicielkom piekarni w Krawczykach.

M. MaciejewskaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2882573 | 185.138.*.* 9 mar 2020 13:37

    Także kiedyś chciałem oddać krew ale się nie udało. Zadawali za dużo pytań: A czyja to krew? A skąd ją mam? A dlaczego w wiaderku?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5