Niezwykła lekcja edukacji dla bezpieczeństwa w szkole w Wojciechach

2020-02-25 09:57:08 (ost. akt: 2020-02-25 10:02:33)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

W poniedziałek 24 lutego 2020 r. na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach, gościł asp. szt. Dariusz Kozera z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.
Celem spotkania było poznanie przez uczniów zarówno ścieżki edukacyjno-zawodowej prowadzącej do zdobycia zawodu policjanta, jaki i specyfiki pracy w tej formacji i udziału jej w misjach pokojowych.

Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, że kandydat na policjanta może zastać przyjęty do służby i zacząć pracę oraz szkolenia lub ukończyć studia cywilne i dopiero wtedy pomyśleć o karierze w policji, jak również może też ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Zostali też zapoznani z kryteriami, jakie należy spełniać, by wykonywać zawód policjanta. Są to m.in: niekaralność, korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia, zdolność fizyczna i psychiczna, a także umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej. Bardzo ważne są też wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna.

Uczniowie dowiedzieli się jakie są zalety i wady wykonywanego zawodu. Chociaż praca ta należy do niebezpiecznych i wykonywana nierzadko w dni wole od pracy, daje policjantom dużą satysfakcję, gdyż mają oni świadomość, że dzięki niej ludzie mogą czuć się bezpieczni.

Pan Dariusz opowiedział, czym zajmuje się wydział, w którym pracuje na co dzień, jak również pokazał uczniom, jak się ujawnia i zabezpiecza odwzorowanie linii papilarnych. Ponadto pobrał od jednej z uczennic materiał porównawczy do eliminacji – odwzorowywanie linii papilarnych dłoni.

Dariusz Kozera odbył dwie misje pokojowe w Kosowie. Uczniowie mieli więc niepowtarzalną okazję zapoznać się również ze specyfiką służby policjantów odbywających misję w ramach kontyngentu Unii Europejskiej EULEX. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji, zobrazowanej materiałami filmowymi i fotograficznymi.

Spotkanie uczniów z policjantem okazało się niezwykłym doświadczeniem i ciekawą lekcją z doradztwa zawodowego.

Sylwia KozeraCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5