Strażacki tydzień. Cztery pożary na terenie całego powiatu
2019-12-04 13:41:35(ost. akt: 2019-12-04 13:45:44)
W okresie od 25 listopada do 1 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego podjęli 6 interwencji. Bilans minionego tygodnia to 2 zdarzenia zakwalifikowane jako miejscowe zagrożenia oraz 4 pożary.
W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane z pomocą policji w otwarciu mieszkania oraz pomocą pogotowiu ratunkowemu w zniesieniu pacjenta do karetki.
Działania gaśnicze zarejestrowane w minionym tygodniu związane były z pożarem wiaty magazynowej w Bartoszycach przy ul. Kętrzyńskiej, pożarem w lokalu gastronomicznym w Górowie Iławeckim oraz pożarem sadzy i drewnianego stropu w miejscowości Parkoszewo, do którego doszło w wyniku rozszczelnienie przewodu kominowego.
W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używamy węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, a gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy ponadto usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenia przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie. Warto w tym przypadku zajrzeć do polisy ubezpieczeniowej i sprawdzić, czy w naszym budynku ubezpieczyciel nie wymaga, aby czyszczenia dokonała osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.
Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd techniczny kominów najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. czujek 2w1. Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność.
st. kpt. Piotr Kowalski
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Ja #2829793 | 88.220.*.* 4 gru 2019 15:43
No to teraz po tak ciężkim tygodniu to chyba urlopy się należą.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz