Różni, ale równi — czyli obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością
2019-12-04 08:14:48(ost. akt: 2019-12-04 08:24:54)
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło ten dzień w 1992 r.
Jak piszą na stronie poświęconej tej akcji: "Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych nie jest własnością ONZ — jest własnością wszystkich: osób, instytucji, organizacji charytatywnych, miejsc nauki, z których wszystkie mają do odegrania kluczową rolę w identyfikowaniu i przeciwdziałaniu dyskryminacji, marginalizacji, wykluczeniu i niedostępności, z którą boryka się wiele osób niepełnosprawnych. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością symbolizuje działania, które powinniśmy podejmować każdego dnia, aby tworzyć różnorodne i akceptujące społeczności".
W tym roku hasłem przewodnim akcji jest "Przyszłość jest dostępna". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na potrzebę wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością poprzez likwidację barier architektonicznych, technicznych, ale również społecznych.
Jako mama dziecka z niepełnosprawnością marzę o czasie, kiedy dostosowanie otoczenia dla mojego dziecka będzie takie, że będzie ono mogło na równi żyć jak zdrowi ludzie, na równi bawić się, uczyć, podróżować, a potem pracować. Codziennie, przy wsparciu, bez zwracania uwagi na jej fizyczne deficyty będzie traktowana jak jej rówieśnicy. Jesteśmy różni, ale równi – temu ma służyć idea wyrównywania dostępu do różnych aspektów życia.
Niepełnosprawność jest deficytem zdrowia, który można ograniczać poprzez dostosowanie. Każdy z nas w ciągu życia, w pewnym jego momencie, ma jakiś deficyt zdrowia, np. złamaną rękę czy nogę. Różnica pomiędzy zdrowymi ludźmi a osobami z niepełnosprawnością jest taka, że ten deficyt zdrowia nie ogranicza życia w społeczeństwie zdrowym ludziom.
Celem stworzenia tego dnia było więc m.in. pokazanie i zwrócenie uwagi na to, że nie zlikwidujemy deficytów zdrowia, ale likwidując bariery likwidujemy niepełnosprawność, bo osoby z niepełnosprawnością mają wówczas większe szanse na normalne życie w społeczeństwie.
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach ideę równości osób z niepełnosprawnością szerzyła wśród najmłodszych Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Iławy. Dwie grupy dzieci uczestniczyły w warsztatach z zaciekawieniem poznając powyższe problemy.
Na koniec zwrócę uwagę na terminologię. W Polsce dzień ten przetłumaczony jest jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W oryginale brzmi on tak: International Day of People with Disabilities, co brzmi prawidłowo: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Wydaje się to nie mieć znaczenia, jednak za granicą niepełnosprawność traktuje się jako jedną z cech danej osoby. Niepełnosprawność nie definiuje i nie stygmatyzuje człowieka, jest jego cechą jak kolor włosów czy oczu.
Bardzo dziękuję Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Iławy za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie warsztatów, Pani dyrektor szkoły za zgodę na organizację tego dnia w szkole, paniom nauczycielkom i dzieciom za udział w spotkaniu chęć bliższego poznania problemów i możliwości osób z niepełnosprawnością.
Urszula Pawlik
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Artykuł internauty
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez