Wzrastają podatki. Wzrostu opłat cmentarnych radni nie zaakceptowali

2019-11-28 09:44:16(ost. akt: 2019-11-28 12:31:51)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

BARTOSZYCE|| Sprawami podwyżek podatków lokalnych oraz opłat za korzystanie z cmentarza zajmowała się dziś Rada Miasta Bartoszyce. Podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości. Najwięcej kontrowersji wzbudziła uchwała o poniesieniu opłat cmentarnych i ostatecznie nie została przyjęta.
W porządku obrad znalazły się m.in. kwestie ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych, wysokości stawek podatku od nieruchomości i ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych gminy miejskiej Bartoszyce.

Projekty uchwał dotyczącej stawek podatku od środków transportowych i podatku od nieruchomości przewidywały ich podwyżkę o około 5%. Obie uchwały zostały przez Radę Miasta Bartoszyce przyjęte. W sprawie podatku od środków transportu nie odbyła się żadna dyskusja i nie zadano pytania. Uchwała została przyjęta przy jednym głosie sprzeciwu i dwóch wstrzymujących się.

W sprawie podatku od nieruchomości radny Wojciech Prokocki wyraził zdziwienie, że jedynym jej uzasadnieniem jest to, że ten podatek nie wzrósł od 2013 roku. Zastępca burmistrza Krzysztof Hećman doprecyzował, że od 2013 roku wzrosły koszty, występowała inflacja i także z tych powodów konieczna jest podwyżka. Uchwała została przyjęta przy trzech głosach przeciw i trzech głosach wstrzymujących się.

Z kolei około 10% podwyżka opłat związanych z korzystaniem z cmentarzy uzasadniana była tym, że nie ulegały one zmianie od 21 lutego 2013 roku oraz powiększeniem cmentarza o kolejne 500 miejsc aż do powierzchni 5,5 ha co będzie wymagało ponoszenia kosztów, m.in. na wytyczanie kwater grzebalnych, utrzymanie nowo powstałej nawierzchni trawiastej oraz opróżnianie większej ilości śmietników.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: "(...) podniesienie stawek opłat za korzystanie z cmentarzy wynika z coraz większych kosztów utrzymania cmentarzy przede wszystkim wzrostu kosztów wywozu i utylizacji odpadów, wzrostem płacy minimalnej oraz cen materiałów, środków czystości, usług obcych (toalety wolnostojące), pracy sprzętu natomiast przychody z tytułu opłat cmentarnych obciążają wyłącznie budżet miasta i nie pozwalają na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarzy komunalnych".

Komisja Gospodarki Miejskiej Rady Miasta Bartoszyce zaopiniowała projekt uchwały negatywnie. Tak głosowało troje radnych a dwoje była za jej pozytywnym zaopiniowaniem. Poinformowała o tym przewodnicząca komisji Ewa Pisarska.

W sprawie tej uchwały toczyła się dość ożywiona dyskusja. Radna Krystyna Duda wskazywała, że niektóre jej zapisy, związane z grobowcami murowanymi mogą być niezgodne z zapisami ustawy o cmentarzach. Nie przekonało jej to, że identyczny zapis zaakceptował wojewoda w przypadku uchwały Rady Gminy Górowo Iławeckie.

Kierownik Zakładu Usług Komunalnych Krzysztof Jerzyło informował, że wzrosły koszty odbierania i utylizacji odpadów choćby z uwagi na ich większą ilość.

Porównał okresy od stycznia do lipca 2018 i 2019 roku. W tym okresie roku 2019 z cmentarzy odebrano o 16 ton odpadów więcej niż w roku poprzednim.

Pojawił się tu pomysł ustawienia pojemników do segregacji odpadów. Kierownik ZUK poinformował, że w latach ubiegłych były pojemniki na odpady roślinne ale aż 70% odpadów do nich wrzucanych było odpadami innymi niż roślinne.

Krzysztof Hećman apelował o racjonalność.
- Skoro przyjęliście państwo podwyżki podatków i zaakceptowaliście fakt wzrostu kosztów to i w przypadku cmentarzy też przecież one rosną. Apeluję o konsekwencję - mówił.

Opłaty za grób ziemny pojedynczy oraz wznowienie opłat za rezerwację na kolejne 20 lat wynosiły do tej pory 324 złote a po dzisiejszej podwyżce miały wynieść 356,40 zł. Miejsce na grób ziemny podwójny kosztowało 540 złotych (wznowienie opłat za rezerwację na kolejne 20 lat również) a po podwyżce miało wynosić 594 złote.

Ostatecznie Rada uchwały o podwyżkach nie przyjęła. Za jej przyjęciem głosowali: Joanna Adamczyk, Tadeusz Azarewicz, Stanisław Dubicki, Urszula Kaczmarek, Ewa Kapusto, Ewa Pisarska, Ryszard Burzyński. Przeciw podwyżce zagłosowali: Anna Binięda, Leonard Boiwko, Witold Darski, Krystyna Duda, Lucyna Jędryczka, Janusz Pasjak, Wojciech Prokocki i Elżbieta Zabłocka. Od głosu wstrzymali się: Grażyna Baranowska, Katarzyna Basak, Zbigniew Lipiejko i Jarosław Puszko. W sesji nie uczestniczyli: Karol Kapuściński i Wioletta Machniewska.

Radni zajmowali się też wypracowaniem stanowiska w sprawie pisma mieszkańca dotyczącego spółki COWIK. Sekretarz miasta Robert Pająk odpowiadając na pytanie radnego Wojciecha Prokockiego oświadczył, że nie ma planów podziału spółki na dwie (jedną zarządzającą wodociągami i drugą dostarczającą ciepło) i nie ma zamiarów sprzedaży spółki.

Komisja rewizyjna nie znalazła żadnych podstaw do wykonania w COWIK kontroli i takie stanowisko przyjęła Rada Miasta przy 12 głosach za.

W "sprawach różnych" radni pytali m.in. o remont harcówki (radna Basak), poprawienie stanu alejek na starym cmentarzu w Bartoszycach (radny Puszko) oraz o to czy miasto zamierza przystąpić do programu polepszającego jakość powietrza na osiedlu "Działki" (radna Binięda).

Wiceburmistrz Hećman poinformował, że miasto przystępuje do rządowego programu "Czyste powietrze" i już wkrótce mieszkańcy zostaną poinformowani o warunkach przystąpienia do tego programu.

Sekretarz miasta Robert Pająk mówić o postulowanym poprawieniu stanu alejek na cmentarzu mówił, że uchwała, którą radni odrzucili miała służyć między innymi temu celowi. Remont harcówki jest planowany i odbędzie się w etapach bowiem oferta złożona w przetargu publicznym dwukrotnie przewyższała zakładaną na ten cel kwotę.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wyborca #2827162 | 88.220.*.* 30 lis 2019 09:35

  Szkoda ,że nie było p. Machniewskiej bo ta radna (pomimo pisowskiej przynależności) potrafi myśleć logicznie bo wie ,że ludzie nie mają pieniędzy. Pozostali pisowscy radni jak zwykle głosują tak jak chce burmistrz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. bbc #2826312 | 176.97.*.* 28 lis 2019 18:38

  "Czyste powietrze" to lipa. Jeszcze się nie zaczął na dobre, a już pada, bo UE wstrzymała dotacje i mała szansa na przywrócenie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. buh #2826288 | 5.173.*.* 28 lis 2019 17:37

  Jak firma Stal gaz zarzadzala cmentarzem to przynajmniej było czysto ale wg miasta drogo,teraz jest syf(przed swietem zmarłych brod wysypywal się z kontenerow),ale wg mista …..hmmm dalej drogo niech Pan kierownik ZUK przyjzt się swoim pracownikowm

  odpowiedz na ten komentarz

 4. hoq #2826258 | 5.173.*.* 28 lis 2019 16:52

  i bardzo dobrz ze cmentarne nie podrozaly chyba ZUK ma wystarczajaca ilość pieniędzy na obsluge,a gdyby jeszcze w godzina pracy pracownicy ww nie jezedzili prywatnym sprzętem do swoich domow z fantami to koszt zaoszczędzonego paliwa można by było na sprzątanie cmetarza dolozyc,trzeba pomyslec o GPS

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. do ALIBABA #2826148 | 83.15.*.* 28 lis 2019 13:57

   to Wy najgłośniej krzyczeliście o skończeniu z ,,mową nienawiści"....czekam kiedy zaczniecie milczeć i się doczekać nie mogę :(

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5