Ukraińskie spotkania teatralne w Bartoszycach po raz jedenasty

2019-11-16 07:45:41(ost. akt: 2019-11-16 07:49:51)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Obserwując dzisiejszą młodzież, wydawać by się mogło, że teatr jako forma rozrywki i możliwość spędzania wolnego czasu nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś. Otóż nie! Stereotyp ten łamią grupy teatralne z Warmii i Mazur, które wzięły udział w XI Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Ja i mały teatr”.
Wydarzenie miało miejsce 26 października 2019 r. w Bartoszyckim Domu Kultury i zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz Stowarzyszenie Absolwentów, Sympatyków i Przyjaciół Szkoły „Kałyna” w ramach zadania publicznego pn. „Spotkania Teatralno-Poetyckie 2019” wspieranego przez burmistrza Miasta Bartoszyce Piotra Petrykowskiego.

W XI spotkaniu „Ja i mały teatr” udział wzięło siedem grup teatralnych z międzyszkolnych i szkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego w: Giżycku, Pozezdrzu, Toprzynach, Sobiechach, kabaret „Horpynka z Elbląga, a także zespoły „Mali spiwaky”, „Zirońky” i solistka Maria Sycz ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.

Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem wśród widzów, o czym świadczyć mogły gromkie brawa. Charakteryzowały się rzetelnym przygotowaniem, ciekawym repertuarem, pomysłowymi atrybutami i scenariuszami. Młodzi aktorzy porwali serca i zawładnęli emocjami odbiorców.

Komisja w składzie: przewodnicząca Zofia Bryl – przyjaciel szkoły, Mirosława Stepaniuk i Oksana Koryśko – nauczycielki w szkole gospodarzy, zdecydowała przyznać tytuł laureata wszystkim grupom, a spośród młodych adeptów sztuki wyłonić: najlepszą aktorkę, którą została Ksenia Petiuk z grupy teatralnej „Wesełka” z Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Grekokatolickiej w Giżycku i Pozezdrzu (uczniów przygotowała s. Franciszka Oresta Sałamaszek) oraz najlepszego aktora Piotra Stołycię z grupy kabaretowej „Horpynka” z Elbląga (uczniowie pracują pod opieką Andrzeja Śmigielskiego).

Ceremonii wręczenia dyplomów i nagród dokonał obecny podczas przedsięwzięcia włodarz Miasta Bartoszyce oraz dyrektor bartoszyckiej szkoły ukraińskiej.

XI Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych „Ja i mały teatr” nie odbyłby się, gdyby nie nauczycielki Danuta Głuszko i Anna Dąbrowna, które koordynowały całe przedsięwzięcie oraz Lubomira Tchórz - dyrektor bartoszyckiej ukraińskiej szkoły i jednocześnie doradca metodyczny w zakresie języka ukraińskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, stale wspierająca projekt „Ja i mały teatr”.

Za udział w naszym przedsięwzięciu i każde wsparcie gorąco wszystkim dziękujemy.

Oksana Koryśko


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brawo #2819769 | 94.254.*.* 16 lis 2019 14:14

    Polska to jednak gościnny kraj. Nie potrzebuje wdzięczności za gościnność ale też nie toleruje antypolskich zachowań.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5