Będą podwyżki cen za wywóz śmieci. Ile trzeba będzie zapłacić?

2019-09-26 14:41:10 (ost. akt: 2019-09-26 16:54:45)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Czwartkowa sesja Rady Miasta Bartoszyce 26 września przyniosła m.in. podwyżki opłat za wywóz śmieci. Temat odpadów był jednym z najdłużej dyskutowanych podczas obrad.
Wkrótce za odpady segregowane mieszkańcy miasta zapłacą 18 zł (poprzednio było 14 zł), natomiast jeśli nie będą tego robić, opłata wyniesie 36 zł (można ją było ustalić maksymalnie czterokrotnie wyższą niż za segregowane). Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, "obowiązujące w obecnej chwili stawki (...) przy znacznym wzroście kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych przez ZGOK Olsztyn, nie zapewniają pokrycia kosztów".

Jak podczas obrad dodał skarbnik miasta Jarosław Sielawa, co roku dopłaca ono do wywozu śmieci ponad pół miliona zł, a w tym roku będzie to pewnie jeszcze wyższa kwota.

Z kolei Bogusław Miluski, kierownik Wydziału Techniczno-Komunalnego Urzędu Miasta Bartoszyce podkreślał, że gdyby poziom odpowiedzialności mieszkańców w zakresie segregacji odpadów był inny, to i cena za wywóz śmieci byłaby niższa. — Są obudowy, pojemniki, opracowaliśmy broszury, które wiszą na przystankach autobusowych, obudowach śmietników. Wystarczy tylko chcieć — przekonywał Miluski.

Nie wszyscy radni przychylali się jednak do podwyższenia opłat. Wioletta Machniewska powiedziała, że miasto nie zrobiło nic, by znaleźć na ten cel pieniądze, dzięki czemu nie trzeba byłoby podnosić opłat. Z kolei Jarosław Puszko sugerował większą kontrolę mieszkańców pod względem zgodności deklaracji segregowania z faktycznym segregowaniem śmieci.

W odpowiedzi radna Ewa Pisarska powiedziała, że kontrole były przeprowadzane, a wnioski z nich były takie, że mieszkańcy mają małą wiedzę na temat segregacji odpadów.

O kontrolach mówił też wspomniany wcześniej Bogusław Miluski. Powiedział, że są w Bartoszycach miejsca, w których jakość segregacji poprawiła się, ale są i takie, gdzie wciąż się tego nie przestrzega.

Wynik głosowania był taki, że 11 radnych było za podwyżkami cen za wywóz śmieci, przeciw głosowały cztery osoby, a jedna wstrzymała się od głosu.

Podczas sesji radni także m.in. przyjęli do wiadomości informacje z wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze tego roku oraz o wynikach działalności za 2018 rok spółek z udziałem miasta (COWiK, Lokum, TBS, ZGO).

Dokonali również zmian w budżecie, z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyodrębnili Środowiskowy Dom Samopomocy, który zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2020 roku, stwierdzili wygaszenie Gimnazjum nr 2, którego mienie, należności i zobowiązania przejęła Szkoła Podstawowa nr 7, rozpatrzyli też dwie skargi na działalność burmistrza, obie uznając za bezzasadne.

Podczas sesji pożegnano się także z dwoma osobami. Bożena Martul, pracująca ostatnio w Biurze Rady Miasta, a w przeszłości będąca m.in. sekretarzem miasta, kilka tygodni temu odeszła na emeryturę. Natomiast wiceburmistrz Monika Rejf opuszcza swoje stanowisko i przenosi się do innego miasta. Obie panie otrzymały kwiaty i drobne upominki.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2796404 | 88.220.*.* 27 wrz 2019 07:41

  Bardzo dobrze ,że rozdano broszury informujące o sposobach segregacji śmieci.W tych broszurach jest napisane aby plastikowe opakowani po środkach spożywczych wyrzucać do plastików . No i tutaj mam wątpliwości czy wyrzucane opakowania po śmietanie i kefirze musza być myte? Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Do @Z Gminy Górowo Iławeckie #2796371 | 188.146.*.* 27 wrz 2019 00:26

   W gminie bartoszyckiej od maja br. stawka za śmieci segregowane wynosi 21 złotych od osoby, nie wspomnę i dużej kwocie jaką płacą mieszkańcy gmina za śmieci nie segregowane. To jest narzekanie, że opłata wynosi 17 złotych w Górowie Ił. czy 18 w Bartoszycach? Co mają powiedzieć mieszkańcy bartoszyckiej gminy przy takich opłatach, które były wcześniej za segregowane 15 złotych, a od miesiąca mają po 21złotych /os.? Czyja to wina czasami zastanawiam się. W Szczecinie policjant chciał ukarać przechodnia za rzuconą na chodnik łupinę ze słonecznika MK 250 złotych. Ten odmówił, ale dzisiaj sąd i tak go ukarał 100 złotych plus koszta sądowe co wyniesie więcej i tak. Jak palący na ulicy rzuca peta na chodnik, a potem wsiada do swojego nowego auta i odjeżdża nikt nie interweniuje. Jak właściciele psów wyprowadzają na trawniki swoje czworonożne pupile i te załatwiają swoje potrzeby na trawnik. To że koty to samo robią w piaskownicach nikt nie zwraca uwagi. Może więc ktoś ze Straży Miejskiej zamiast wozić się autem przejdzie czasami i wyegzekwują odpowiedni mandat od zaśmiecających nasze otoczenie. To po to chyba jest ta straż miejska ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Z Gminy Górowo Iławeckie #2796365 | 83.6.*.* 26 wrz 2019 23:25

    Mieszkańcy Gminy Górowo Iławeckie od roku płacą 17 zł od osoby za śmieci segregowane i 30 zł za niesegregowane . Uchwała przez Radę została przyjęta przy braku głosu sprzeciwu, zadania merytorycznych pytań a nawet jakiegokolwiek pytania co mogliśmy obserwować na żywo. Ciekawe było później tłumaczenie niektórych radnych ( winno być Bezradnych ) mieszkańcom. " Strach nam nie pozwolił inaczej zagłosować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jakich Radnych ( Bezradnych ) wybraliśmy takie oni uchwalają lokalne prawo. Teraz płaczcie i płaćcie .

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

   2. Gocha #2796265 | 88.220.*.* 26 wrz 2019 17:24

    To niesprawiedliwe.Ja segreguje śmieci,a moj sąsiad nie!!!.Dlaczego ja mam płacić i on.Po prostu od dzisiaj chyba nie będę segregować.To jest kosmos!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5