Weź udział w ogólnopolskim sprzątaniu lasów

2019-09-17 10:16:08 (ost. akt: 2019-09-17 10:42:16)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Bartoszyce

W najbliższy piątek, 20 września od g. 8:00 w całej Polsce rozpocznie się akcja sprzątania lasów. W akcję włącza się Nadleśnictwo Bartoszyce a udział w niej może wziąć każdy chętny.
W piątek 20 września w siedzibie Nadleśnictwa Bartoszyce oraz w poszczególnych leśniczówkach od godziny 8:00 na chętnych do pomocy w ogólnopolskim sprzątaniu lasu - będą czekały worki na śmieci oraz rękawice.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę.

Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.


— Po raz pierwszy będzie to tak zmasowana akcja sprzątania lasu, bo jednoczesna w całej Polsce — mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce Zygmunt Zbigniew Pampuch.

— Do akcji zaprosiliśmy szkoły, ale każdy może wziąć udział w tej akcji. Będziemy wydawać worki i rękawice w punktach w leśnictwach (ich spis jest poniżej - red.). Jest mi przykro, że musimy sprzątać lasy. Gospodarka "śmieciowa" została uregulowana prawnie a my nadal rocznie na sprzątanie lasów nadleśnictwa wydajemy ok. 40 tys. złotych. Te pieniądze moglibyśmy wykorzystać choćby na dofinansowanie szkół w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej, gdybyśmy tylko nie musieli zbierać śmieci — mówi nadleśniczy.


and

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5