Uczyli się wyrabiać i wypiekać chleb [FILM, ZDJĘCIA]

2019-08-21 06:00:00(ost. akt: 2019-08-21 16:31:01)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilkanaście bochenków chleba na zakwasie powstało wczoraj w Galinach podczas warsztatów poświęconych sztuce wyrabiania pieczywa. Poprowadził je mieszkaniec Galin a wypieczono je w ogólnie dostępnym piecu chlebowym.
W świetlicy wiejskiej w Galinach odbywały się warsztaty wyrabiania chleba. Prowadził je Henryk Wojciechowski a pomagał mu Marcin Paterek. Chleb razowy i pszenny tworzono od początku, czyli od zważenia produktów według receptury aż do wypieczenia w piecu chlebowym opalanym drewnem, który znajduje się pod wiatą placu rekreacyjnego w Galinach.

Piec chlebowy, kuchnię, wędzarnię i grill wybudowano w Galinach w ramach specjalnego projektu i każdy może z nich korzystać wtedy, gdy tego potrzebuje.

Piec rozpalony został na kilka godzin przed warsztatami, aby nabrał odpowiedniej temperatury. Do wyrabiania ciasta chlebowego zgłosili się mieszkańcy (głównie panie) Bartoszyc, Osieki, Dąbrowy i Galin.

Cały proces z wyrabianiem, rośnięciem ciasta, porcjowaniem i formowaniem, ponownym wyrastaniem w formach do pieczenia i wypiekiem trwał ponad dwie godziny.

Podczas zajęć powstało kilkanaście bochenków chleba razowego i pszennego.

Warsztaty pieczenia chleba to element szerszego projektu stowarzyszenia Wspólny Dom Na Rzecz Mieszkańców Gminy Bartoszyce i Gminnego Ośrodka Kultury w Tolko.

Więcej o tych niezwykłych zajęciach przeczytacie w "Gońcu Bartoszyckim" już w piątek 23 sierpnia.

Teraz zobaczcie skrót filmowy i zdjęcia z warsztatów.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5